Užitočný

Rozhovor s Yvesom Bienaimé, dizajnérom Potager des Princes

Rozhovor s Yvesom Bienaimé, dizajnérom Potager des PrincesWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V historickom parku Faisanderie du Grand Condé, ktorý navrhol Le Nôtre, potom transformovaný a postupne opustený, Yves Bienaimé vytvoril Potager des Princes, skutočnú symfóniu 25 záhrad v centre mesta Chantilly. Táto skupina, označená ako „pozoruhodná záhrada“, dnes hostí rôzne zalesnené a kvetinové priestory, zeleninovú záhradu v móde 18. storočia, ale aj vodné hry, divadlo, mreže a živočíšny park. Potager des Princes ponorí návštevníkov do srdca histórie Francúzska, ako zelených pľúc v mestskom prostredí, tak aj zábavného parku zameraného na prírodu. Jeho manažér Yves Bienaimé súhlasil, že odpovie na naše otázky týkajúce sa týchto očarujúcich záhrad, ktoré úplne prepracoval a ktoré sa každý deň s vášňou stará.

Potager des Princes je jednou z posledných pozostatkov Parc des Princes de Condé ... Povedzte nám jej príbeh!

Le Potager des Princes sa nachádza na mieste starej bažantnice zo 17. storočia, patriacej k kniežatám Condé, ktorí tam išli loďou, aby prišli obdivovať svojich bažantov. Vchod do parku úplne vytvoril architekt Le Nôtre, ktorý si predstavoval prekrásnu sadu terás a bazénov. V priebehu storočí dôjde k niekoľkým zmenám. Stane sa z neho rímsky pavilón, rustikálna dedinka (ktorá bude inšpirovať Marie-Antoinetta pre Versailles) a potom veterinárna klinika. Nakoniec som park kúpil v roku 2000, aby som ho rehabilitoval a bol schopný zdieľať tento poklad s verejnosťou.

Ste hlavným hráčom v meste Chantilly, ste rodák?

Rozhodne nie! Na začiatku som bol jednoduchým učiteľom panošov, ktorý sa zamiloval do veľkých stajní Chantilly v 60. rokoch 20. storočia, v ktorých som vytvoril múzeum koní - bez štátnej dotácie - a za tie roky som sa do mesta zamiloval. rokov. To, čo sme nazvali Potager des Princes, bolo vtedy veľké, takmer zanedbávané územie susediace s múzeom. Najskôr som vytvoril rôzne záhrady, ako aj zeleninovú záplatu bez toho, aby som sa spoliehal na pôvodné plány, a potom som sa venoval rôznym rekreačným priestorom, ktoré park má. Všetky zariadenia sú však navrhnuté tak, aby sprostredkovali dušu miesta čo najbližšie, bez toho, aby ju skreslili.

Ako je dnes Parc du Potager des Princes štruktúrovaný?

Popri záhradách a zeleninovej záhrade je tu aj trpaslicový dvor, ktorý som si úplne predstavoval, recepcia, čistiareň pre hry a divadlo na vode. Mesto Chantilly dlho nemalo divadlo a bolo pre mňa dôležité oživiť tento tradičný voľný čas 17. storočia. Pri prechádzke objavujeme exotickú záhradu a jej banánové stromy, japonskú záhradu, labyrint bambusov, ružovú záhradu alebo záhradu liečivých rastlín. Kvetinová zeleninová záhrada obklopená jabloňami a hruškami rozotiera ramená so sadmi a figovými stromami, ako za dní Grand Condé. Na okraji rybníka stojí tiež grécko-rímsky chrám, ktorý pripomína galantnú minulosť bažanta. Potager des Princes je doplnkom malého divadla v Guignole, ktoré čoskoro uvidí denné svetlo. Potager des Princes je ľudský park, ktorý ponúka tisíc a jedno prekvapenie pre mladých i starých ... Skutočný raj pre milovníkov umenia a prírode!
Zeleninová záhrada princov 17 rue de la Faisanderie, 60500 Chantilly Viac informácií na //www.potagerdesprinces.com/

Pozrite si naše video: Starostlivosť o fíkový strom

Všetky záhradnícke videá