Ostatné

Objavte prírodné bohatstvo Stredomoria v parku Saleccia

Objavte prírodné bohatstvo Stredomoria v parku Saleccia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Saleccia je meno, ktoré okamžite evokuje jodizovanú povahu prímorskej krajiny, pre každého, kto trochu pozná korzický jazyk. Le Parc de Saleccia sa nachádza na severozápade ostrova krásy na pobreží Balaninu a leží v srdci starej poľnohospodárskej usadlosti s rozlohou 90 hektárov, jednej z posledných oblastí pobrežia Balaninu, ktoré ešte neboli urbanizované. Saleccia, ktorá bola po niekoľko rokov opustená, zničená opakovanými požiarmi a potom určená na urbanizáciu, vďačí za jej znovuzrodenie rodine pripojenej k jej krajine a za zachovanie jej dedičstva. Od otvorenia v roku 2005 sme sa stretli s riaditeľkou parku Isabelle Demoustierovou, ktorá nám vášnivo rozprávala úžasný príbeh tejto stredomorskej záhrady, svojho druhu.

Park Saleccia prešiel pred narodením mnohými prekážkami, povedzte nám jeho príbeh!

Moji starí rodičia, pôvodne zo Saint-Etienne, kúpili túto bývalú poľnohospodársku usadlosť v roku 1951 pre jedného zo svojich synov, ktorí ju nakoniec nikdy neobrábali. O niekoľko rokov neskôr sa hovorilo o vybudovaní subdivízie a supermarketu. Môj otec, záhradník pri výcviku, ktorý sa súčasne zamiloval do ostrova, sa konečne rozhodol prevziať jeho správu a premeniť tento prímorský statok na skutočnú „záhradu pôžitkov“. Nasledoval dlhý proces čistenia a rehabilitácie rastlín s cieľom rehabilitovať miesto a napraviť škody spôsobené nedbanlivosťou a rôznymi požiarmi. V priebehu rokov môj otec prijal šialenú výzvu pestovania späť mnohých stromov, ktoré boli dlho zanedbávané. Olivovníky, cypřiše a pistácie boli postupne preradené a makak znovu získal svoju bývalú nádheru. Na konci 90. rokov, počas rodinného obeda, sme si položili otázku budúcnosti Saleccie ... aby sme sa konečne pustili do dobrodružstva parku prístupného verejnosti.

Ako vyzerajú záhrady Saleccie dnes?

Srdcom parku je kolekcia typicky korsických a stredomorských rastlín. Sto rokov staré stromy tria plecia rozmanitými voňavými rastlinami, ktoré robia krásu ostrova: myrta, rozmarín, arbutus, fylaín alebo nesmrteľná intertwina okolo vyhradeného kurzu. Okolo tohto priestoru priťahuje niekoľko sústredných obvodov, z ktorých každý má inú tému; Návštevník tak prechádza údolím oleandrov, ktoré predstavuje viac ako 50 odrôd, z ktorých niektoré boli vytvorené mojím otcom, romantickú cestu, kde ruže sprevádzajú zvedavé pri čuchovej prechádzke, cesty olivovníka, záhrada štyroch farby a divoká cesta, po ktorej rastú rastliny makakov. Sme hrdí na to, že môžeme verejnosti ukázať tento súbor rastlín, pričom rešpektujeme pôvodnú povahu krajiny: Saleccia je dnes jediný upravený park prístupný verejnosti na Korzike!

Máte ďalšie projekty pre park v blízkej budúcnosti?

Nie je nedostatok projektov, rovnako ako práca v teréne! Tento rok oslavujeme naše 10. výročie a práve sme dostali označenie „Pozoruhodná záhrada“. Hvezdáreň, ktorá sa začala pred niekoľkými mesiacmi, čoskoro uvidí denné svetlo a plánujeme tiež vytvorenie maurskej záhrady s pomarančovým hájom, popínavými rastlinami a orientálnymi pergolami. S mojim otcom máme na mysli desiatky ďalších možných ubytovania ... ale všetko v jeho čase!
Park je otvorený od 1. apríla do 11. októbra od 9:30 do 19:00 hod. //Www.parc-saleccia.fr/

Pozrite si naše video: ošetrenie oleandra

Všetky záhradnícke videá