Tipy

Matthieu Ricard: „Vytvárajte útočisko mieru doma, aby ste dýchali von a zvnútra“

Matthieu Ricard: „Vytvárajte útočisko mieru doma, aby ste dýchali von a zvnútra“


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor, vedec, fotograf a budhistický mních so sídlom v Nepále, Matthieu Ricard bol 27. apríla v Paríži, aby predstavil svoje najnovšie diela, Pieseň na krásu / Óda na krásu (Spoločné vydanie YellowKorner / La Martinière). Táto zbierka s viac ako 180 fotografiami kombinuje portréty veľkých duchovných majstrov, usmievajúce sa tváre detí, tibetský kláštor vychádzajúci z hmly ako obraz, nádherná horská krajina a búrlivá obloha. Táto kniha je veľkým svedectvom o autorovom záväzku voči národom Himalájí a jeho citlivosti k prírode. Rozjímanie, pohoda, bytové zariadenie ... Matthieu Ricard odpovedal na naše otázky s veľkorysosťou a veľkou dostupnosťou.

Matthieu Ricard, dnes ste tu Pieseň na krásu / Óda na krásu , Čo pre vás táto kniha predstavuje?

Pocta mojim tibetským majstrom Kangyour Rinpočhe a Dilgo Khyentsé Rinpočhe, ktorých fotografia je v mozaike dole, si všimnite, ale aj dôvod, prečo som žil 50 rokov v Himalájach: malo to byť blízko z týchto majstrov. Keď som bol spolu s nimi a robil som ich portrét, aby zdieľali vnútornú krásu, múdrosť, súcit týchto majstrov, nevyhnutne som sa ponoril do ich sveta a do sveta všetkých tých, ktorí žijú v týchto regiónoch, ktorí žijú okolo z nich roľníci, kočovníci ...

Hovoríte o svojej meditačnej skúsenosti a jej výhodách, najmä v knihe Umenie meditácie (NiL Editions, 2008).

Zdieľam to, čo som počul od svojich majstrov a snažím sa ho sprístupniť všetkým.

Myslíte si, že je ideálne miesto na meditáciu?

V ideálnom prípade je možné meditovať všade, za každých okolností, na všetkých miestach, či už je hluk alebo nie je hluk. Keď čelíte horskej krajine, meditácia je vonku aj zvnútra. V dopravných zápchach je meditácia možná iba vo vnútri. Pre začiatočníkov, čo sme všetci z určitého hľadiska, je to otázka nájdenia miesta vedúceho k meditácii, aj keď človek nemôže ísť do Himalájí, čelia hory Cf. „autoportrét Matthieua Ricarda, v úplnej meditácii pred ľadovcom Jomolhari, v Bhutáne, máj 2007, pozn. redaktora. Miesto doma, kde ste ticho, bez telefónu! Miesto, kde po dobu 10 minút, 20 minút, 30 minút ... vieme, že hlavným zamestnaním bude trénovať nášho ducha, zoznámiť sa s nezištnou láskou, so zhovievavosťou. Takže najskôr musíte trénovať na vhodných miestach. Akonáhle ste získali viac odborných znalostí, vnútornú silu, vnútornú slobodu, môžete svoje zručnosti kedykoľvek použiť na udržanie tohto postoja. Rovnako ako títo jazdci, ktorí sa dokážu zohnúť, aby si mohli vyzdvihnúť niečo na zemi v plnom cvalu, je to výsledok tréningu.

Máte nejakú radu, aby ste nám vytvorili pokojnejší interiér doma?

Všetci sme rozptyľovaní. Potrebujeme útočisko pokoja. Na východe si vyhradzujeme izbu v dome na inštaláciu malého chrámu a neexistuje televízia! Vo všetkých rodinách v Bhutáne, Tibete, Laose je to horná miestnosť domu, ktorá je venovaná malému chrámu. Tam sme v tichosti, sadli sme si, aby sme meditovali, robili obete, nerobíme nič iné. Aj keď nie ste budhistom (nejde o zavedenie náboženstva!), Musíte mať miesto, útočisko mieru niekde v dome, ktoré navodzuje pokoj, aby ste trochu dýchali. , externe a interne. Je to dôležité, keď viete, že v Európe ľudia sledujú v priemere 3 a pol hodiny televízie denne: to predstavuje celý rok každých 7 rokov, to je veľa! Nikdy nie ste sami od seba, vaša myseľ je neustále napádaná, vaša myseľ je od vás vždy ukradnutá. 60% televíznych programov obsahuje obrázky násilia a 70% detských programov. Je to neprijateľné. Stovky štúdií ukázali, že to zvyšuje agresivitu a protispoločenské správanie detí okamžite a o niekoľko rokov neskôr. Je to veľmi vážne.

Deti, myslíte si, že je možné, aby meditovali?

Na východe, kde je atmosféra oveľa viac zameraná na tento druh činnosti, deti „napodobňujú“ meditáciu. Na západe, kde je hektický život, v školách v Spojených štátoch, Anglicku, Francúzsku (u nás sú stále zriedkavé, ale príde), deti meditujú 5 minút na začiatku triedy na kvetinu, malý kamienok. Deti ležia dole so svojím plyšovým medveďom a sledujú, ako sa ich hruď pohybuje hore a dole. Učíme ich spolupracovať, otvárať sa druhým. Všetci pedagógovia súhlasia s tým, že to počas vyučovania prináša omnoho lepšiu kvalitu, že deti sú potom pozornejšie. Je to vynikajúca vec, je to súčasť celku, ktorý by sa dalo nazvať „tréning ducha“. Je to zábavný spôsob, ako sa učiť. Nemali by ste ich žiadnym spôsobom nútiť, deti to musia cítiť; sú tiež veľmi šťastní.

Je možné to reprodukovať doma?

Keď sa ich rodičia hádali, stalo sa, že deti, ktoré ťažili z týchto minút meditácie, im povedali: „V škole sa to učíme a to ovládať naše emócie“. Vychovávateľmi sa stali deti. Je to zaujímavé!

Pravidelne hovoríme o feng shui v redakcii. Je to pre vás dôležité?

V Tibete má iné meno. Robíme to hlavne preto, aby sme si vybrali umiestnenie kláštora, pustovníka, stupu ... Cieľom nie je prosperita (na rozdiel od toho, čo hľadajú ľudia, ktorí v Hongkongu vyrábajú feng shui). príklad). Študujeme topológiu miest podľa vplyvov, ktoré môžu mať, vždy pre duchovné účely, spojené s upokojením, naplnením a odstránením prekážok na tejto duchovnej ceste. Charakteristiky miesta, orientácia, usporiadanie krajiny, ktorú vidíte pred vami, poloha vychádzajúceho slnka, zapadajúceho slnka ... To všetko záleží. V Tibete sú zmluvy, vždy spojené s duchovnými úvahami. Vo vnútri to bude skôr to, čo podporí pokoj, mier.

Posledná otázka: s ktorými objektmi sa nikdy nerozlúčite?

Je ich veľmi málo. Mám dve sady oblečenia, počítač, s ktorým by som sa šťastne obával, knihy budhistických textov, predmety požehnané mojimi pánmi, fotoaparát a šošovky. Mohol som to všetko nosiť v malom batohu a ísť do neznáma!

Zistite viac:


Pieseň na krásu / Óda na krásu Texty a fotografie: Koedícia Matthieu Ricard YellowKorner-La Martinière, 200 strán, 25 eur Kniha Matthieu Ricardovej a fotografie sú v predaji v galériách YellowKorner a na Yellowkorner.com.
 • Zemetrasenie v Nepále: prosba Matúša Ricarda o dary


 • Združenie Karuna-Šečen bolo založené v roku 2000 Matthieu Ricardom a spolupracuje s najchudobnejšími populáciami v Himalájach v Nepále, Tibete a severnej Indii. Vybudovanie základných a stredných škôl, vytvorenie kliník a výdajní ... to je viac ako sto humanitárnych projektov, ktoré združenie vyvinulo v oblasti vzdelávania a prístupu k starostlivosti. Po zemetraseniach v Nepále koncom apríla 2015 sa všetky dary, ktoré spoločnosť Karuna-Shechen dostane do 31. mája, použijú na pomoc obetiam zemetrasenia. Ak chcete poskytnúť dar, prejdite na webovú stránku združenia: www.karuna-shechen.org. Za každý uskutočnený dar sa YellowKorner zaväzuje darovať rovnakú sumu.Komentáre:

 1. Jamiel

  Ďakujem za informáciu, teraz už takúto chybu neurobím.

 2. Skyler

  Is the entertaining answer

 3. Frascuelo

  Výborný nápad

 4. Omari

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... Mám podobnú situáciu. Môžete diskutovať.Napíšte správu