Informácie

Rozhovor s Jean-Marc de Pas, tvorcom Jardin des Sculptures

Rozhovor s Jean-Marc de Pas, tvorcom Jardin des Sculptures

Park zámku Bois-Guilbert má túto záhadu a nečakané, že očarí každého z jeho návštevníkov. Táto šikovná zmes sôch a prírody, táto veľká 7 hektárová zalesnená plocha bola úplne upravená majiteľom Jean-Marcom de Pasom, ktorý svoju kreativitu venoval práci na tejto bývalej opustenej pastvine. V priebehu rokov sa lúky zmenili na nádhernú upravenú záhradu, pričom každý pozemok sa rozprestieral okolo vyrezávaného diela. Bolo nám potešením stretnúť sa s Jean-Marc de Pas, záhradníkom vo dne a sochárom večer, ktorý nám povedal o jeho mimoriadnej kariére krajinárstva.

Povedzte nám príbeh parku Bois-Guilbert…

Hrad, okolo ktorého sa rozprestiera park, patrí mojej rodine od roku 1620. Kúpil ho môj predchod Pierre Le Pesant de Boisguilbert, uznávaný ekonóm v čase Ľudovíta XIV, ktorého práca sa dodnes študuje. Susedná záhrada mala niekoľko životov predtým, ako sa môj otec, ktorý bol jedným z priekopníkov poníkových klubov vo Francúzsku, premenil na konské pastviny. Sám som zdedil dedičstvo v roku 1983 vo veku 21 rokov. Od samého začiatku som chcel nahradiť rodinný dom v krásnom zelenom prostredí: preto som sa veľmi skoro rozhodol zrekonštruovať park a paralelne sledovať umelecké štúdie.

Ako ste pochopili toto titánske dielo?

Moja rodina nemala veľa finančných prostriedkov. Preto som uskutočnil prvé transformácie sám, bez akejkoľvek vonkajšej pomoci. Zriadil som malú škôlku, aby som pestoval svoje vlastné plantáže, pričom dlhodobo premýšľam o dizajne parku. Pre túto oblasť neexistoval žiadny krajinný plán, takže sme museli navrhnúť všetko od A po Z s čerstvým a kreatívnym vzhľadom! Keďže som nepracoval v botanike, využil som svoje znalosti architektúry a stolárstva, aby som nakreslil plány parku ukážkou rúk a vybral si rôzne druhy stromov. Bolo pre mňa dôležité rešpektovať tradíciu francúzskych záhrad a zároveň zachovať určitú slobodu prejavu rastlín. Nakoniec som bol schopný snívať o všetkých týchto priestoroch na papieri a realizovať svoje plány v priebehu rokov.

Prečo ste sa rozhodli integrovať sochy do vašej záhrady?

Socha je moja druhá povaha, vášeň, ktorú som si vyvinul od môjho dospievania! Počas môjho 15 ročného štúdia v umení, súčasne s úpravou záhrad, som veľa premýšľal o symbolike prírody ao tom, ako zosúladiť umenie a vegetáciu. Moje diela, ale aj diela iných sochárov, boli začlenené do rôznych pozemkov, ktoré tvoria záhradu počas jej reštrukturalizácie. Každý z nich udržuje úzky vzťah so zemou a prírodou: existuje teda záhrada venovaná vesmíru, ďalšia zasvätená bohyni Zeme Gaí, kláštor štyroch ročných období, záhrada piatich kontinentov ... Nič n “sa uskutočnilo náhodne a podnikli sme veľké úsilie, aby návštevníci objavili svet súčasnej sochy, ktorý je stále nespravodlivo neznámy pre širokú verejnosť.

Socha bienále, ktorá vzdáva poctu stratenému umelcovi, v súčasnosti predstavuje početné diela súčasných sochárov: Viac informácií nájdete na www.lejardindessculptures.com

Pozrite si naše video: 5 nápadov na vytvorenie francúzskej záhrady

Všetky záhradné videá