Tipy

Rozhovor s Alexandrom Phelipom, zakladateľom Entre Ciel et Vert

Rozhovor s Alexandrom Phelipom, zakladateľom Entre Ciel et Vert

Záhradníctvo, rovnako ako mnoho remesiel, kombinuje rôzne činnosti, ktoré si vyžadujú veľa zručností. Od kreslenia k tvorbe krajiny, botanike, stavbe alebo dekorácii, krajinári teraz znásobujú svoj talent a transformujú naše vonkajšie priestory na očarujúce miesta! Alexandre Phelip bol zvedený z dospievania touto mnohostrannou aktivitou: v láske k rastlinám, ako sú ceruzky, tento umelec krajiny v srdci kladie každý deň svoju fantáziu do služby rastlín, aby ich sublimoval. Stretnutie s dizajnérom snov.

Prečo ste si vybrali povolanie záhradníka?

Mojou prvou ambíciou bolo stať sa právnikom ako môj otec. Ale od prvého ročníka som si uvedomil, že táto práca nie je pre mňa. Príroda a kresba ma veľmi zaujala, radikálne som zmenila svoju cestu a obrátila sa na Vyššiu školu záhradnej architektúry. Okamžite ma zvíťazil tvorivý aspekt krajinárskej profesie, ktorý nespočíva iba v vytvorení zeleného priestoru a jeho udržiavaní - ako si mnohí myslia. Predovšetkým ako dizajnér rád vytvorím rôzne vesmíry, predstavím si objemy, vyberiem farby, materiály a esencie a až potom všetky svoje nápady uvediem na papier, aby som ich predstavil klientovi. Mal som možnosť sa učiť u Philippa Nieza, ktorý ma naučil veľa tajomstiev o tejto práci. S touto skúsenosťou som začal podnikať v roku 2000 vytvorením agentúry Entre ciel et vert.

Ako vyzerá váš každodenný život?

Sme šesť krajinárov, ktorí pracujú v agentúre, rozdelení medzi projektovanie a monitorovanie záhrad. Pracujeme hlavne v Paríži a na jeho predmestiach, ale postupom času sme svoju oblasť intervencie rozšírili aj na provinciu a dokonca aj do zahraničia! Našou filozofiou je viesť klienta pri plnení jeho želaní: väčšinu času sa starám o to, aby som objavil miesta a následne ilustroval projekt. Všetky naše weby, či už 10 hektárov alebo 30 m2, sú vypracované vopred ručne, nikdy pomocou počítača.

Aké rastliny a štýly záhrad vás inšpirujú?

Nechcem sa zamknúť v dobre definovaných rámčekoch alebo štýloch. Mojou úlohou je neustále predstavovať nové rastliny a originálne úpravy, neopakovať to, čo sa už stalo v minulosti! Jednoducho by som povedal, že by som rád zmiešal rozostrenie rastlín so štruktúrovanejšími súbormi, aby som zamenil stopy a nenabízal záhrady, ktoré sú príliš striktné alebo naopak príliš špinavé. Z týchto dôvodov sa mi páči práca krajinárov Tom Stuart alebo Russel Page ... Briti mali vždy majstrovstvo v záhrade, ktoré je veľmi blízko tomu, čo sa mi páči. Pokiaľ ide o rastliny, často pracujem s trvalkami, zimostrázom ... ale opäť nechcem spomínať najmä rastliny, pretože všetky majú svoje výhody a nevýhody!

Máte konkrétny projekt, ktorý je vám najbližší?

Mal som to šťastie, že som pracoval 5 rokov vo veľkej súkromnej záhrade pri Fontainebleau, čo je projekt, na ktorý mi majiteľ dal od začiatku carte blanche! Tento vonkajší priestor je v skutočnosti sledom malých záhrad, ktoré som postupom času transformoval pridaním ozdobných prvkov - altánok, fontána -, vzácnych rastlín, voliéry a dokonca aj malého domu na chodúľoch. Majiteľ rád nabíja batérie, keď sa vracia z cesty, a som veľmi potešený cestovaním po mieste v jeho spoločnosti, aby som mu ukázal, čo je nové v priebehu práce ... Viac informácií na //www.entrecieletvert.com/