Tipy

Podlahy a terasy chráňte škvrnami od dreva

Podlahy a terasy chráňte škvrnami od dreva

Čo je to moridlo na drevo?

Škvrna je tekutý povrchový prípravok určený na ochranu pórovitých materiálov, ako je drevo alebo betón. Používa sa v interiéri (nábytok, obklady, podlahy ...) vonku (drevo, záhradný nábytok ...). Bezfarebný alebo farebný, preniká materiálom a zachováva jeho prirodzený vzhľad.

Na rozdiel od lakov a farieb je netvorivý. Jeho zloženie umožňuje zachovať vzhľad materiálu, najmä zrna dreva a cirkulujúcej vlhkosti. Podpera tak dýcha a vyhýba sa štiepaniu.

Aký je rozdiel medzi škvrnou a lakom?

Morenie dreva je prípravkom na preventívne ošetrenie (proti plesniam a hmyzu) a výrobkom na dekoráciu.

Preniká do dreva a chráni ho mikroporéznym filmom, ktorý umožňuje nosníku dýchať. lakzdobí a chráni drevo pred vonkajšími agresiami (slnko, voda, škrabance ...), ale vytvára nepriepustný film. Nejde o prípravok na ošetrenie.

Čím škvrna chráni drevo pred?

Toto farbivo, ktoré je zložené z antimykotických a insekticídnych činidiel, chráni drevo pred vonkajšími útokmi: parazity (huby, hmyz), účinky svetla (zabraňujú sivosti dreva) a vlhkosti.

To je dôvod, prečo sa používa pre vonkajšie stolárske práce, ktoré sú obzvlášť exponované. Pozor: škvrna chráni, ale nie je liečivá.

Aké sú rôzne druhy škvŕn?


Existujú rôzne druhy morenia dreva. Je na vás, aby ste si vybrali, ktorý z nich vyhovuje vášmu projektu!

  • Klasické škvrny, bezfarebné alebo morené, nechajte drevo viditeľné. Aplikujú sa ako podsada alebo ako povrchová úprava.
  • Škvrny s vysokým obsahom suchého extraktu, ktoré obsahujú živice a účinné látky, veľmi dobre obaľujú drevné vlákno a umožňujú menej údržby. Čím vyšší je suchý extrakt, tým dlhšie škvrna vydrží.
  • Takzvané škvrny s „vysokou ochranou“, bohaté na živice, sú zvlášť vhodné na ochranu dreva vonku.
  • Impregnačné škvrny slúžia ako podsada na uľahčenie zavesenia následných povrchových úprav.

Ako sa nanáša škvrna?

platiť moridlo na drevo vyžaduje určitú techniku ​​a dobré nástroje.

Poškodené, znečistené alebo zhnité drevo skutočne škvrnu neabsorbuje správne a stratí všetku svoju účinnosť. Preto je dôležité pripraviť podporu pred aplikáciou produktu.

Pokiaľ ide o poškodené, lakované alebo natierané drevo, musí sa viac alebo menej stripovať pomocou chemického stripovacieho zariadenia alebo tepelného stripovacieho zariadenia, kým sa neobjaví surové drevo. Potom ich vyhladte brúsnym papierom.

Ak existujú škvrny, použite špeciálny produkt na zosvetľovanie dreva. Po oprášení podkladu naneste škvrnu štetcom (alebo valcom, ak ide o veľkú plochu) v smere na drevné zrno. Po zaschnutí (asi 6 hodín) naneste druhú vrstvu. Na mladé drevo naneste dokonca aj tretí náter.

Môže byť škvrna tiež dekoratívna?

Áno, a existuje široký výber, ktorý vám umožní hrať sa s efektmi.

Priehľadné škvrny zahriať farbu dreva a zvýšiť jeho zrno. Sfarbené škvrny (škvrny alebo farby dreva) vyfarbite drevo s veľkou prirodzenosťou. Nájdeme dokonca aj nejaký saténový aspekt. A konečne, farebné nepriehľadné škvrny zjemniť žilkovanie. Môžu zjednotiť vzhľad, skryť určité škvrny a skryť nedostatky aplikácie.

Ako dlho je škvrna účinná?

Škvrny kvalifikované ako „dlhotrvajúce“ slúži ako ochrana aj lak. Môžu trvať až štyri roky. Potom sme spokojní, aby sme podpornú vrstvu dobre vyčistili a pred nanesením ďalšej vrstvy ju vypustili.

Ako udržujete škvrnu?

Nie je tvoriaci film, morenie dreva časom stráca svoj saténový vzhľad a vytvára povrch na povrchu (hovorí sa, že „múka“).

Keď sa vrstva škvrny začne opotrebovať, jednoducho ju jemne obrúste brúsnym papierom a potom naneste jednu alebo dve nové vrstvy škvrny. Táto operácia by sa mala opakovať približne každé dva alebo tri roky.

Na nové exotické drevo ošetrené impregnačnou farbou a potom vrchným náterom môžeme počkať päť rokov, kým sa obnoví.