Ostatné

Ktoré rastliny sa pestujú na výrobu éterických olejov?

Ktoré rastliny sa pestujú na výrobu éterických olejov?

Esenciálne oleje sú stále populárnejšie. Milujeme ich pre ich cnosti a ich prirodzenú stránku. Esenciálne oleje prispievajú k nášmu blahu. Môžu byť dokonca použité na prevenciu určitých patologických stavov a na liečenie iných. Esenciálne oleje predávajú lekárne, drogérie a ekologické obchody. Ale viete, že si ich môžete vyrobiť sami? Prvým krokom je pestovanie správnych rastlín. Ako ich zvoliť? Tu je niekoľko odpovedí.

Pre svoje éterické oleje pestujem aromatické rastliny

Väčšina aromatických rastlín sa môže pestovať za účelom výroby éterických olejov sami. Medzi týmito rastlinami nájdeme tymián, šalvia, mätu, rozmarín, oregano, bazalku, majoránku, estragón, pikantné alebo koriander. Tieto rastliny sa pestujú na zemi alebo v nádobách, vonku aj vo vnútri. Malo by sa však pamätať na to, že aromatické rastliny sú zväčša krehké. Preto musia byť chránené pred poveternostnými vplyvmi alebo umiestnené do skleníka. Všetky tieto aromatické rastliny sa môžu tiež použiť na varenie.

Kvety

Rovnako ako aromatické rastliny sa niektoré kvety používajú pri vývoji éterických olejov. Spomedzi nich môžeme spomenúť harmanček, ktorý okrem toho, že vám pomôže spať, vďaka jarným farbám prinesie do záhrady aj veľa dobrého humoru. Geranium, vo forme éterických olejov, má tiež 1 001 cností. Je antibakteriálny, protizápalový, liečivý a dodáva záhrade pestré farby. Nakoniec zostane základná rastlina levandule. Potešuje nás vôňa, jej farby, provensálska stránka a jej cnosti, ktoré sú pre nás užitočné každý deň. Musíte mať!

Stromy

S trpezlivosťou môžete tiež počítať s tým, že niektoré stromy vyrobia éterické oleje užitočné pre rodinu. Preferované stromy sú jedľa, borovica alebo céder. Ich éterické oleje väčšinou čistia. Pomáhajú prekonať zimné choroby, ale tiež vyčistia náš interiér.

Ovocie a zelenina

Niektoré druhy ovocia sú veľmi užitočné pri vývoji éterických olejov. Je to najmä prípad citrusových plodov, ako je citrón, pomaranč alebo grapefruit, ktoré oživujú a dodávajú energiu. Pokiaľ ide o zeleninu, uprednostňuje sa fenikel. Okrem toho, že je vynikajúci, pomáha tráveniu a relaxácii.

Cnosti éterických olejov

Esenciálne oleje pomáhajú zlepšovať každodenný život. Používajú sa na zlepšenie tranzitu, na podporu trávenia, na zníženie bolesti, na prekonanie zimných vírusov alebo alergií, na lepší spánok, na zníženie stresu atď. Oblasti pôsobenia sú rozmanité a každá rastlina má svoje vlastné cnosti, ktoré sa sprístupnia všetkým vďaka vývoju éterických olejov.