Informácie

Pozadie na záhrade

Pozadie na záhrade

Keď sa blíži jeseň, je čas pripraviť sa na základnú zimnú prácu. Tieto ročné náležitosti: rozmaznávanie pôd, vybavenie správnymi nástrojmi, udržiavanie zeleninových škvŕn, prerezávanie a dokonca odstránenie kameňa ... Liečby, ktoré vás zaistia krásna záhrada v lete.

Pôdu prevzdušnite

Na jeseň je najdôležitejšou starostlivosťou o pôdu a jej prevzdušnenie, aby sa okysličila. Takto ju pripravíte tak, aby bola budúca jar úrodnejšia ... Ide o zimovanie záhrady. Ak to chcete urobiť, venujte osobitnú pozornosť výberu techník: v súčasnom trende prírodného záhradníctva sa rozlúčime s motorickým oraním, príliš agresívnym a rozhodujeme sa pre rýľ, rýľ alebo vidličku, inak nazýva sa biogrif. „Týmto nástrojom udržujete pôdne vrstvy neporušené, vysvetľuje Brigitte Lapouge, záhradník a autor knihy Organický záhradnícky sprievodca , Pretože v 5 až 6 cm hornej pôdy je život pod rastlinou a to je to, čo je vzácne udržiavať. “Rýč sa používa na ľahkých a málo lepivých pôdach, aby sa ľahko prevrátil Rýžovacia vidlička mu umožňuje prevzdušňovať a dekompilovať hrudky, ale skôr sa používa na ílovitých a kamenitých pôdach. Biogrif rovnako prevzdušňuje pôdu bez toho, aby ju prevrátil aby nedošlo k narušeniu mikroorganizmov, ktoré v nich žijú. Vždy je to otázka zvýšenia úrodnosti pôdy pre rastliny. Táto akcia tiež umožňuje odstrániť burinu, ktorú vložíme do kompostu. “ inde zopakujte túto operáciu na jar, odporúča záhradný architekt Pierre-Alexandre Risser, najmä ak naň položíte mulč; Urobte Z ako Zorro a zoškrabte ľahké škrabance bez toho, aby ste miešali jednotlivé vrstvy, aby sa zachovala bohatosť Zeme. “Potom je otázkou nájdenia flexibilnej a ľahko spracovateľnej pôdy na prípravu na jar.

Nenechávajte zem holú

Aký je rozdiel medzi pôdou lesa a pôdou mestských záhrad? Prvý z nich je vždy bohatý a časom sa zlepšuje, zatiaľ čo druhý rok sa z roka na rok zhoršuje. Zoberme si model divokej prírody a v zime neopúšťajte pôdu našej holej a krehkej záhrady. Ak sú postele plné trvalých rastlín, od začiatku jesene zakryte zem mulčovaním organických látok (napr. Slamka), miestnym a surovým kompostom - nájdete ju v recyklačnom stredisku, kde zelený odpad sa teraz zhromažďujú po mestách. Ďalšou výhodou tejto metódy: dážďovky sa na ňu budú živiť celú zimu a prejdú z pôdy do organických látok, takže nie je potrebné prejsť motykou! Červi vykonávajú všetky prevzdušňovacie práce na pôde a kopanie už nie je povinné. "Dnes musíme bojovať proti myšlienke ultračistej záhrady, milituje Pierra Alexandra Rissera. Podľa môjho názoru sú listy v masíve, to je dobré! Dokonca by som odporučil vytlačiť listy spadnuté zo stromov." v masívoch, ak sú, samozrejme, zdravé (sledujte stopy možných húb). V opačnom prípade sa mi táto alternatíva páči: pohánky, ktoré sú veľmi estetické, trvanlivé a ktoré nelietajú “.

Pripravte zeleninovú náplasť

V zeleninovej náplasti používame tiež biogrif a záhradný háčik: nástroj, ktorý vyzerá ako rýčová vidlica, ale so zakrivenými zubami, aby lepšie prenikol do zeme. Umožňuje hrabanie a odstraňovanie buriny súčasne. Zeleninová záhrada si vyžaduje stálu pozornosť, preto je potrebné pravidelne ju vykonávať medzi uličkami. Potom môžete priniesť hnojivo, ktoré je vždy potrebné do zeleninovej záhrady, aby ste dostali späť na Zem aspoň ekvivalent toho, čo sa z neho odobralo počas leta ... "Môžete rozšíriť svoj vlastný kompost alebo kompost kúpený dobrej kvality najmä, zdôrazňuje Brigitte Lapouge Toto je nanajvýš dôležité ... Neskúšajte cenu a buďte opatrní s názvom výrobkov nájdených v obchodoch, musíte rozlišovať medzi kompostom a úpravou… hľadajte slovo „Kompost“ „A na konci zimy môžete pridať suchý hnoj a potom uvoľniť pôdu po celej záhrade. Krumpáč používajte na naj fyzickejšiu prácu, na zemné práce a na prípravu veľmi tvrdých pôd.“

Začnite s výsadbou alebo ... sledujte rast fécie?

Možné sú dve možnosti: - Buď máte čo robiť hneď na záhrade a začnete s výsadbou, aplikáciou vhodných hnojív a miernym poškriabaním pôdy, aby ste ju trochu pochovali. - Buď budete čakať, kým zima nestihne nič: v tomto prípade môžete jednoducho zasadiť zelený hnoj, do zeleninovej náplaste ako do okrasnej záhrady. Vždy sa vraciame k základom: Nenechávajte holú zem! Môžete tiež zasiať féliu, ktorá dusí burinu a prirodzene vyživuje pôdu: zaručený pokoj! Okrem toho sa na jar ľahko odtrhne facélia, aby prešla na kompost: dvojitá výhoda.

Priblížte ruže

Ružičky potrebujú veľkú pozornosť od záhradníka po celý rok, aby v lete dosiahli krásne voňavé kvitnutia. Nezabudnite, že sa chovajú ako gurmánska zelenina, preto neváhajte dať im dostatok kompostu, organických hnojív ani v zime a pokračujte v ich kŕmení opäť v júni po prvom kvitnutí, aby stimulujú kvety až do jesene.

Orechy (živé ploty, kríky, trávniky atď.)

Ďalším dôležitým prvkom pre prácu na pozadí sú rezné nástroje. Vybavte sa základmi: záhradnícke nožnice na strihanie vetvičiek kríkov alebo nožnice na záhradné strihanie a otočnú rukoväť (čo umožňuje znížiť námahu reprodukovaním prirodzeného pohybu ruky) a odrezávač vetiev, ktorý je relé prerezávača s väčším priemerom. Pre presné rezy, nožnice na živý plot a nožnice na trávnik na hraniciach. „V zime, vysvetľuje Pierre-Alexandre Risser, nechávam rastliny odpočívať, pretože prerezaním prebudíme záhradu. Je lepšie počkať, kým budú po prerezaní priaznivé teploty na liečenie rastliny, to znamená 8 ° C. Prvé odrezky sa preto vyrábajú od júna do júla. Pokiaľ ide o ovocné stromy, tie, ktoré majú orechy, sa orežú v zime a orezané kamene, keď sú v listoch. Závisí to aj od regiónu a podnebia. “ ,

Odstraňovanie kameňa ... alebo nie?

Odstránenie kameňa môže byť potrebné, ak ste na samom začiatku usporiadania vašej záhrady, a ak je skutočne znečistené veľmi veľkým množstvom kameňov. Odstráňte jeho časť a prevzdušnite pôdu. Odstránenie kameňov však nemá veľký záujem každý rok. Kamenné pôdy majú dokonca výhodu: sú dobre odvodnené, pre udržateľnú výsadbu. Odstraňovanie kameňa by bolo dokonca nekonečnou úlohou, pretože kamene stúpajú v priebehu zalievania a dažďov postupujú ... Sú tiež dobrým mulčom, ktorý zachováva vlhkosť a zabraňuje zhutneniu pôdy (minerálne mulče dokonca existujú na predaj, pretože pucolán). Ak je vaša záhrada obzvlášť kamenitá, skôr rastlinné druhy, ktoré sa prispôsobujú tejto špecifickosti, rastliny pre suchú záhradu - čo nevyhnutne neznamená, že stredomorské rastliny sú krehké a mrazivé. Napríklad namiesto juhoamerického šalvie si môžete zvoliť mudrca ázijského. Odporúčajú sa aj zrenice, valeriány, oregáno, voňavé rastliny ...

Údržba náradia

Údržba vášho náradia môže byť základom vašej zimy. Najnovšie výrobky z nehrdzavejúcej ocele, hliníka alebo zo sklenených vlákien sú krásne a odolné. Podporujú vonkajšie skladovanie bez zmien v priebehu rokov. Vaše ďalšie náležitosti: hrable a listové metly, ktoré budú na jeseň veľmi aktívne, aby bola záhrada čistá, a všetky nástroje so zubami, ako je grelineta, pazúr a malá motyka, dokonca aj rýľ. Môžete si tiež vybaviť metlu XL s dosahom hrabania až 65 cm. Nekupujte však nástroje, ktoré sú pre vašu záhradu a vaše silné stránky nadmerné. Napríklad stačí len mačka s 3 zubami, 6 zubov nie je povinné: záhrada musí zostať príjemným oddychom!
Čítať: - Sprievodca ekologickým záhradníctvom , Vydania Terre Vivante. Veľmi kompletná práca na zeleninovej záhrade, sadu a okrasnej záhrade, sprievodca, ktorý vás bude sprevádzať mnoho rokov. Poďakovanie: - Camille Bennetton de Fiskars, - záhradný architekt Pierre-Alexandre Risser, záhradník a záhrady, - Brigitte Lapouge, záhradník a autor.