Ostatné

Rozhovor s Odile Masquelier, tvorcom Jardin de la Bonne Maison

Rozhovor s Odile Masquelier, tvorcom Jardin de la Bonne Maison

Povesť Jardin de la Bonne Maison presiahla naše hranice. Nachádza sa na kopci Ste Foy s nádherným výhľadom na mesto Lyon a každý rok priťahuje stovky milovníkov kvetov, najmä starých ruží. Odile Masquelier, tvorkyňa a majiteľka areálu, získala množstvo botanických a záhradníckych, ale aj historických poznatkov o nich, ktoré si dnes získali medzinárodné renomé. Počas vzrušujúceho rozhovoru nám otvorila dvere svojho očarujúceho sveta.

Povedzte nám príbeh tejto záhrady ...

Záhrada Dobrého domu pôvodne patrila môjmu otcovi, ktorý ju získal za vojny ako ovocný sad a zeleninová škvrna. Takže mám veľa detských spomienok! Aj keď tam už nežijú, moji rodičia držali dedičstvo „len pre prípad“ a nakoniec to bol môj manžel, ktorý ho kúpil v 60. rokoch. Keď sme sa tam presťahovali, všetko sa muselo urobiť znova ... Moje rodičia nám našťastie veľa finančne pomohli.

Aké boli jednotlivé fázy jeho vývoja?

Krátko po kúpe panstva mi moja matka položila túto jednoduchú otázku, ktorá mi pomohla začať s úpravou záhrady: „Čo by ste chceli?“ Moje úvahy ma viedli k tomu, že som odrezal niekoľko stromov, aby som vyzdvihol veľký storočný céder, ktorý sa mi veľmi páčil. Ale bez skúseností v záhrade som zasadil náhodne ... čokoľvek a bez ohľadu na to, ako! Spúšť sa nakoniec uskutočnila v Škótsku počas návštevy starej ružovej záhrady. Keď som sa vrátil, oznámil som manželovi, že chcem začať od začiatku pre usporiadanie našich exteriérov ... a pustil som sa do nového dobrodružstva!

Je to, keď sa zapojili kytice kvetov?

Rozhodne! Šanca chcela, aby som sa postaral o kvetinovú výzdobu na svadbu vytvorením kytíc s kvetmi mojej záhrady. Práca v tejto oblasti získala mojou prácou a tak začala naša spolupráca, ktorá trvala 13 rokov! Mali by ste vedieť, že odborníci v tomto odvetví nepodliehajú DPH, keď kvety pochádzajú zo súkromnej záhrady ... Takže som venoval celú časť záhrady Jardin de la Bonne Maison pestovaniu rôznych kvetov. Mohol by som teda ponúknuť kytice veľmi odlišné od kytíc, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v kvetinárstve: dúhovky, orientálne maky, tulipány ... Dodal som mnohým starožitným predajcom v regióne kytice sušenej hortenzie na ozdobenie ich predajne!

... A na záhrade sa objavili staré ruže!

Navštívil som veľa škôlok, najmä Angers and Provins, špecializujúcich sa na ruže ... a mal som skutočnú lásku k starým odrodám! Posledne menované sa hodia najmä pri trvalkách, plamienkoch a kríkoch. Pokračoval som v rozvíjaní záhrady tak, že ju postupne integrujem a pridávam prvky, ktoré ju vylepšujú. Mali by ste vedieť, že Dobrý dom sa rozprestiera na dlhom svahu, ako masívny blok zelene. Preto bolo potrebné túto konfiguráciu „rozbiť“ vytvorením nízkych stien, rohov určených na oddych a niekoľkých malých záhrad rôzneho štýlu. Časom som bol schopný získať späť rôzne materiály, a najmä som mal možnosť stretnúť sa s kováčom, ktorý vytvoril špeciálne pre záhradné oblúky určené na mieru pre lezenie ruží, ako som si ich predstavoval.

Čo môžeme dnes objaviť vo vašej záhrade?

Samozrejme existuje veľa odrôd ruží, ale aj množstvo ďalších rastlín vrátane 260 odrôd lezcov, 80 odrôd clematis, 60 odrôd narcisu, ako aj kolekcia stromových a bylinných pivoniek, kalina a hortenzie. Cibuľa (kosatce, pivonky, tulipány ...) sú tiež veľmi prítomné po celej záhrade: Veľmi ich potešením zbieram! Aj keď je táto oblasť na jar obzvlášť atraktívna s niekoľkými kvetmi, na jeseň je veľkolepá, pretože na integrácii niekoľkých javorov som veľa pracoval na farbách rastlín a najmä stromov.

Na záver, akú radu by ste mohli dať nadšencom záhradníctva?

Podľa môjho názoru by sa mali klásť správne otázky. Aké sú moje vodné zdroje? Koľko času môžem stráviť na záhrade počas týždňa? Aký druh pôdy je v mojom dome? Je zbytočné pestovať rastlín, ak sa neskôr človek nemôže postarať o svoju záhradu ... Ďalší dôležitý bod: uprednostňujte kvalitu lístia, pretože to trvá najdlhšie. A neváhajte odstrániť rastliny, ktoré sa nám nepáčia, alebo prestavať pozemok záhrady. Nakoniec zvýšte počet návštev malých rastlinných veľtrhov: často stoja za odbočku!
//www.labonnemaison.org/