Užitočný

Záhrada v tieni: ako priniesť svetlo?

Záhrada v tieni: ako priniesť svetlo?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ako priniesť svetlo do tiene záhrady? 8 základných bodov, ktoré vrhnú svetlo na váš zelený priestor. Tieňová záhrada má veľkú výhodu v tom, že je veľmi zelená a pomerne hustá, pretože rastliny profitujú z „podnebia“, ktoré vedie k rastu ich vlastným tempom, s vyrovnanou všeobecnou vlhkosťou ... Hlavnou nevýhodou je nedostatok ľahké a niekedy veselé! Existuje však niekoľko spôsobov, ako to trochu rozjasniť.

1. Hrajte na jas listov

Existuje celá škála tieňových rastlín, ktorých listy sa môžu pestovať alebo majú biele alebo žlté okraje. Toto je prípad hostas, hviezd tiene záhrad, ktoré prichádzajú do mnohých odrôd: „Filigránska hosta“, „tak sladká“, „čerešňa Berry“ a „zlatá diadém“ sú obzvlášť svetlé. Niektorí majú stred bielych listov, napríklad „Oheň a ľad“ alebo „Extasy“. Medzi jasnými listami sú niektoré paprade tiež báječné a môžu dokonca zobrazovať úžasnú žltú farbu. Pôdy, nevyhnutná tieňová záhrada, ktorá nahrádza trávnik (vyžaduje viac svetla). Malé listy helxíny a brečtanu môžu byť svetlozelené alebo tiež pestrofarebné. Latinský názov helxine je „soleirolia“, ktorá evokuje svietivosť tejto našuchorenej peny, ktorá je ideálna na vytvorenie zenovej atmosféry. Z mnohých ivies si vyberte brečtan „Gloire de marengo“, helix helix „Glacier“ alebo „Colchica Dentata Variegata“. … A ak tmavá stena zarámuje vašu tiene záhradu, nechajte ju vyšplhať sa na ňu, aby zachytilo svetlo. Prostredie týchto jasnejších vegetačných úsekov sa zmení. Krajinný dizajnér Thomas Gentilini tiež odporúča používať na stenách. , medzi g komplex muehlenbeckia, ktorý sa spája s rastlinami s belavými farbami na zemi, ako je napríklad ostriež obyčajný alebo ficus pumila s mramorovaným lístím. Landscaper Clare Oberon má tiež svoje tipy: „V tienistých záhradách rád pridávam zlaté alebo bronzové a trvalé listy a hrajú sa na kontrastoch tvarov, v suchých záhradách skôr luzules 'Luzula sylvatica Aurea' a v chladných záhradách Milium effusum „Aureum“ (tráva, ktorá je znovu nasadená), a Heucheres „Lime Rickey“ - ktorého kvet je tiež parný a biely “. Poďme hovoriť o kvetoch!

2. Stavte na jasné kvety

... Žiarivo biela alebo žltá! Podstatné je predovšetkým biele hortenzie „Annabelle“, ktoré krajinári často používajú na osvetlenie tmavej záhrady vďaka svojim obrovským, nepoškvrneným, vysoko položeným a vynikajúcim kvetinám. Hydrangeas „Grandiflora“, „Madame Emile Mouillère“, „Snowball“, „Lanarth White“ alebo „Libelle“ sú ďalšie atraktívne možnosti. Niektoré hortenzie navyše pestujú lístie, napríklad trikolor. Spojte ich skôr v čiastočnom tieni s bielymi ružami (Opalia, Iceberg alebo dokonca slávna Ghislaine de Féligonde, ktorá kvitne z bielej na oranžovú) alebo s fialovou „Madame Lemoine“ s veľkými bielymi a dvojitými kvetmi, pre oslnivú podívanú. Biele čeľuste a biele arumy sú v tejto kategórii tiež obľúbenými krajinármi Thomasom Gentilinim a Clare Oberonom, spolu s mexickým pomarančom, akantom, hviezdnym jazmínom (Trachelospermum jasminoides) alebo raphiolepisom, ktoré tvoria príjemný kerový vankúš. Bez zabudnutia na sasanka hybrida „Whirlwind“, šialenstvo (v čiastočnom tieni) a kvet elfov (Epimedium „Fröhnleiten“), trvalka s čírym listom a veľmi žiarivo žltá. Nakoniec tu pridáme biely kvetinový pôdny kryt: lamier „White Nancy“.

3. Odvážte sa zafarbiť vo svojej záhrade

Niektoré kvitnúce rastliny majú farbu aj v tieni! Napríklad euforbia ... Stromy a kríky sú tiež vzácne na to, aby do tiene záhrady priniesli svetlo a farbu: uprednostňujú napríklad japonský javor alebo zimolez Tellmann.

4. Dôkladne premýšľajte o umiestnení svojich plantáží

Usporiadajte si svoje rastliny, najmä kríky a vysoké rastliny, samozrejme vám to umožňuje dobre nastaviť priestor, ale predovšetkým pustiť slnečné lúče a optimalizovať jas. Prvé riešenie: vytvorte svetlovodnú verziu svetlíka zarámovaním vašej záhrady odtieňom svetlozeleného alebo žltého bambusu alebo dokonca stromov s bielymi kvetmi, pričom dajte pozor, aby ste nechali veľký otvor oblohy a nechali čo najviac možné svetlo. Druhé riešenie: ak je priebeh svetla skôr priľahlý, potom podľa sklonu slnka na vašej záhrade nechajte tieto miesta, aby ste priniesli svetlo na najmenej osvetlené body, a stavte na opadavé kríky ako Japonský javor: v zime stráca svoje listy, umožňuje v chladnom období získať jas, zatiaľ čo na jeseň sa zdobia nádhernými farbami!

5. Vybavte čírymi materiálmi

Výber podlahových dlaždíc je tiež veľmi dôležitý: samozrejme, v zatienenej záhrade zabúdame na antracitové bridlice a iné bridlice alebo bazalky. Uprednostňujeme číre, béžové, ružové alebo smotanovo sfarbené dlaždice, ako je keramická séria Astoria v Carré d'Arc, aby sa ešte viac dosiahol úspech. Alebo vápenec - kolekcia Crécy v Bradstone. Osvetlenie podlahy umožňuje odrážať prirodzené denné svetlo a zaplavovať priestor svetlom.

6. Vytvorte sady odrazov

Tu je ďalší tip od záhradníka Thomasa Gentiliniho, ktorý pomocou hier odrazov vytvára v záhrade ďalší typ žiaru: „Je to otázka inštalácie kovov (pokiaľ možno z nehrdzavejúcej ocele, ľahko udržiavateľná) alebo zrkadiel. ktoré odrážajú na stenách lúče prirodzeného alebo umelého svetla, aby vytvorili nepriame slnečné žiarenie ... odtieň sa potom zmení na polotieň! “. Myšlienku zrkadiel používa aj Clare Oberon, ktorá ich umiestňuje za masív, aby odrážala svetlo a vizuálne zväčšovala priestor.

7. Vyberte si ozdobné svetlá

Za súmraku vám starostlivosť o záhradu umožní vychutnať si ju v inej atmosfére, ako je denné svetlo. Vyberte si dekoratívne osvetlenie v súlade so štýlom vašej záhrady a pracujte na osvetlení: potrebujete osvetlenie LED? Podsvietenie na osvetlenie listov? Osvetlenie zamerané na konkrétny priestor? Alebo niekoľko žiaroviek sem a tam, aby vytvorili veľký svetelný lúč? Dnes je k dispozícii široká škála špeciálnych vonkajších svietidiel: Thomas Gentilini sa zamiloval do značiek Roger Pradier, JPW, Vibia, Tal alebo Delta Light: „Rôzne štýly, od historickej záhrady až po súčasnú terasu, ale s jednou spoločnou vecou: sú to predovšetkým sochárske objekty, zdobia záhradu a zároveň osvetľujú “. Tiež sa nám páči nový rad Maiori, dizajn a solárne, kočovné, vo verzii pre zavesenie alebo stojaci lampu (model „Paris“ alebo „Petite“).

8. Vytvorte atmosféru!

„Deň a noc plameň ohňa, ako napríklad sviečka, dodáva rytmu tiene záhradu rytmus,“ radí Thomas Gentilini. Tiež zavesiť niektoré svetelné girlandy, najmä modely „guinguette“, ktoré vytvárajú atmosféru skutočnej večierky. Nakoniec, vždy na dekoratívnej strane, ak je vaša záhrada murovaná alebo ak je v záhrade tieňovej záhrady aspoň jedna stena, jej maľovanie ružovou, oranžovou, červenou alebo bielou dokončí rozjasnenie a rozjasnenie. ! Poďakovanie: - Thomas Gentilini, dizajnér krajiny, 06 79 63 96 45, www.creation-jardin.com - Clare Oberon Sarl Landscapes & Cie, 06 22 18 62 48, www.landscapes-et-cie.com, www.facebook.com / Landscapesetcie