Komentáre

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri ukladaní minerálnej vlny

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri ukladaní minerálnej vlny

Horná vlna sa dnes v širokej miere používa kvôli svojej izolačnej kapacite a nízkym nákladom. Aby ste však mohli využívať výhody tejto horľavej minerálnej izolácie spomaľujúcej horenie na dlhú dobu, ale tiež chrániť svoje zdravie, musíte sa pri pokladaní minerálnej vlny za každých okolností vyhnúť určitým chybám. Inými slovami, prevencia je lepšia ako liečba. Najmä preto, že izolácia inštalovaná napriek zdravému rozumu môže viesť k výskytu tepelných mostov, ktoré vo väčšej či menšej miere vytvárajú nadmernú vlhkosť. Tu je niekoľko tipov, ako izolovať váš domov v najmodernejšej technike.

Chyba č. 1: Pred položením minerálnej vlny odstráňte starú izoláciu

Skalná vlna stráca svoju izolačnú silu po niekoľkých desaťročiach. Odstránenie starej izolácie, ak je to minerálna vlna, jej nahradenie novou minerálnou vlnou, je však hanba. Naopak, s položením novej vrstvy môžeme byť spokojní tým, že obmedzíme jej hrúbku, jednoducho ju doplníme. Toto riešenie umožňuje znížiť rozpočet vyhradený na izoláciu.

Chyba 2: Stlačenie vlny

Stlačovanie polotuhej minerálnej vlny je škodlivé. Po inštalácii izolácia obnoví svoju hrúbku, čo bude mať za následok zmenšenie vetraného vzduchového priestoru, ktorý je nevyhnutné ponechať medzi zastrešením a clonou pod strechou. Za týchto podmienok môže byť veľmi ťažké nastaviť clonu pod strechou. Nakoniec si uvedomte, že stlačená izolácia zachytáva menej vzduchu. Zvýšením vodivosti stráca tepelný odpor. Aby ste sa vyhli komprimácii minerálnej vlny, je nevyhnutné ju rozrezať na presné rozmery.

Chyba č. 3: Pri izolácii minerálnou vlnou neinštalujte parozábranu

Pre kvalitnú izoláciu je nevyhnutné spojiť parozábranu s minerálnou vlnou. Bolo dokázané, že minerálne izolátory, ako je minerálna vlna alebo sklenená vlna, sú mimoriadne citlivé na vodné pary, ktoré nie sú schopné regulovať. Aby sa predišlo zhoršeniu minerálnej vlny, je absolútne nevyhnutné zabrániť kondenzácii vo vnútri minerálnej izolácie. Jediným riešením je na domácej strane nainštalovať parozábranu vyrobenú z hliníka alebo sulfátu.

Chyba č. 4: Počas izolácie sa nechránite

Hoci minerálna vlna nie je klasifikovaná ako karcinogén, mohla by predstavovať zdravotné riziká z dôvodu jej nepriaznivej ekologickej rovnováhy. Nezabúdajme, že táto minerálna izolácia obsahuje prachové inhibítory a spojivá, ktoré sa môžu ukázať ako nebezpečné pre dýchacie cesty, oči, pokožku. V každom prípade sa dôrazne odporúča chrániť sa pred možnými zdravotnými rizikami. Pri manipulácii s minerálnou vlnou je najmúdrejším oblečením rukavice, okuliare, ochrannú masku a kombinézu.