Informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť o kosení rastlín

Všetko, čo potrebujete vedieť o kosení rastlín


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý vie, že odrezky (zo starého francúzskeho rezu, tlačenia, klíčenia) sú nevyhnutnosťou pre všetkých začínajúcich alebo skúsených záhradníkov, aby sa zachovali, omladili alebo množili obľúbené rastliny záhrady alebo domu. Nič sa nedá jednoduchšie a ľahšie implementovať, ak sa postaráte o niekoľko detailov, ktoré zvyšujú vaše šance na úspech. Rezne vám umožňujú rozmnožovať rastlinu z kúska kmeňa, listu alebo koreňa. Toto vegetatívne rozmnožovanie - s výnimkou sexuálnej reprodukcie - umožňuje obnoviť pôvodnú rastlinu skutočným klonovaním a verne zachovať jej vlastnosti: veľkosť, zvyk, farbu listov a kvetov.

Spĺňam priaznivé podmienky pre rezanie

Hlavný čas kosenia je pravdepodobne koncom leta, od konca júla do konca septembra. Odrezky na jar a na jeseň tiež poskytujú dobré výsledky. Tradičná prax záhradníka stanovila najpriaznivejšie obdobie podľa druhu. Je lepšie vziať odrezky ráno, ktoré sú bohatšie na vodu, a okamžite ich transplantovať. Úspešnosť je vyššia, ak je materská rastlina energická a bez chorôb. Použité nástroje, očkovacie stroje alebo skalpel, musia byť dobre nabrúsené a dezinfikované. Transplantačný substrát by mal byť sterilný, ľahký a podľa možnosti dobre odvodňovaný, ako napríklad špeciálna zemina na siatie alebo zmes ľahkej rašeliny a piesku. Použitie hormonálneho prášku je niekedy nevyhnutné na stimuláciu tvorby koreňového systému, najmä v ihličnanov a vždyzelených kríkov. Nakoniec dobrá vlhkosť sprevádzaná miernym teplom pod prístreškom urýchľuje a uľahčuje zakorenenie odrezkov. Hovoríme o dusených odrezkoch, ak sú úplne zakryté (plastovým vreckom alebo mini skleníkom).

Začnem rezať

Postupy odrezkov sa uplatňujú v mnohých prípadoch v závislosti od charakteristík rastlín a obdobia odberu vzoriek. Odrezky, obvykle odobraté z kmeňa, môžu byť bylinné (napríklad chryzantéma), poloprsé, to znamená v procese ligácie (ružové kríky), alebo úplne vyvrtané, to znamená s vetvičkami. lignified (angrešt ...). Bylinkové odrezky (veľa izbových rastlín) sú najjednoduchšie. Berieme kmeň alebo kúsok roku, ktorý transplantujeme do vhodného substrátu. Môžete dokonca nechať korene rozvíjať ponorením spodnej časti kmeňa. Polovičné alebo vyvýšené vzorky sa odoberajú z kusu stonky uprostred vetvy roka. Vzorka je niekedy predĺžená malým kúskom susediacej vetvičky alebo iba kúskom kôry z nej. V týchto dvoch prípadoch hovoríme o odrezkoch päty. Vetvička alebo päta sa musia narezať do skosenia, aby sa zväčšila kontaktná plocha so substrátom, pred ponorením do hormonálneho prášku. Aby sa obmedzila transpirácia rezaním, dve tretiny listov musia byť odstránené bez poškodenia púčikov. Pred zasunutím odrezkov takto pripravených do hĺbky niekoľko centimetrov vykopte predbežnú dieru v pôde a všade obaľte pôdu. Voda mierne.

Ostatné druhy odrezkov

Niektoré rastliny majú špecifickosť rozmnožovania sa z jednej z ich listov. List svätých, ktorého stopka je vysadená do zeme, dá o pár týždňov neskôr novú sadbu. Niektoré begónie sa množia rozprestretím listu pre dospelých na substrát (vopred sme urobili niekoľko rezov do rebier tohto listu). Výnimkou je redukovaný list papyrusu, ktorý sa umiestňuje do vody „hore nohami“, pretože vo všetkých ostatných odrezkoch rešpektujeme prirodzený smer rastu miazgy zdola nahor. Koreňové odrezky sa týkajú rastlín, ktoré majú schopnosť regenerácie z koreňového systému: jedná sa o viacročné rastliny, ako sú vlčí bôb, mak, ale aj kríky, ako je lila, malina. Stačí položiť na substrát rovné 5 cm korene, pričom sa postupuje rovnako ako pri ostatných odrezkoch. Teraz je čas čakať na pozorovanie prvých príznakov odchodu z vegetácie, čím sa potvrdí, že kosenie je „odobraté“. Od prvých výhonkov nezabudnite transplantovať nové rastliny do výživnejších substrátov, ako sú rastliny sadenice.
Strihajte ruže o rok neskôr ...