Ostatné

Kultúra bonsai, umenie

Kultúra bonsai, umenie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie bonsai pochádza zo starodávnej čínskej tradície pestovania divo rastúcich stromov z divočiny. Táto predková tradícia sa stala umeleckou formou, ktorá dnes počíta mnoho amatérov. Umenie bonsaje si však vyžaduje neustálu požiadavku vyhradenú pre nadšencov, ktorí budú schopní preukázať veľa trpezlivosti. Rastúce bonsaje si pred úplným zvládnutím vyžadujú roky praxe. Ale s prísnosťou a niekoľkými tipmi si môžete ponúknuť radosť z obdivovania stromov bonsai doma. Nie je dôvod to poprieť! Skôr ako začnete, zbavte sa predsudku, že rastliny používané pri pestovaní bonsai sú špeciálne trpasličí druhy. Pestovanie bonsai spočíva v pestovaní stromu alebo „normálneho“ kríka v kvetináči. Túto prácu môžu vykonávať takmer všetky druhy stromov! Je zrejmé, že niektoré druhy drobných listov sú pre trpaslíky vhodnejšie ako iné. Koncept? Stromy si zachovávajú svoje malé rozmery, pretože sú pravidelne prerezávané, inak by jednoducho ďalej rástli, až kým už nebudú vyzerať ako bonsai, ale ako obyčajný strom. Tieto miniatúrne stromy vyrezávané ľudskými rukami, ktoré sú krehké v dôsledku nanočistenia a malej dostupnej zeminy, si vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Rôzne druhy bonsai

Bonsai je strom sám osebe. Dávajte pozor, aby ste ho nepovažovali za izbovú rastlinu alebo dekoratívny predmet! Žije podľa možnosti aj na záhrade alebo na balkóne, s výnimkou veľmi chladného počasia. Je vhodnejšie zvoliť si druh podľa klímy, v ktorej sa nachádzame a ktorí môžu žiť mimo celý rok. Keď si vyberiete svoje bonsaje, máte na výber medzi tropickými, poloreustálnymi alebo rustikálnymi druhmi. tropické druhy, ktoré by sa dalo označiť ako vnútorné, vyžadujú teplotu vyššiu ako 15 ° C počas celého roka. Preto sa v zime ľahšie udržiavajú vo vnútri domov a v našich zemepisných šírkach by neprežili zimu vonku. Ak chcete úspešne pestovať bonsaje v interiéri, potrebujete čo najviac svetla v miestnosti s malým alebo žiadnym teplom, aby ste sa vyhli príliš nízkej vlhkosti. Jediné miesto, kde môžu vaši bonsajovia žiť zdravo, je blízko okna. Ak tieto druhy zostanú doma v zime, musia leto stráviť v záhrade alebo na balkóne, chránené pred silným slnkom. Príklad: brest čínsky, čerešňa, serissa, ibištek, japonská kamélia ... Tieto druhy sú obzvlášť vhodné, ak bývate v byte. polo rustikálne a rustikálne druhy, na rozdiel od tropických druhov vyžadujú dobu odpočinku (2 až 3 mesiace): teplota musí byť preto nižšia ako 10 až 12 ° C. V ideálnom prípade by sa bonsai malo umiestniť do studeného skleníka alebo na miesto, kde sa počas zimných mesiacov teplota pohybuje okolo 5 ° C. Vyjdú z doby odpočinku, ak ich umiestnite na teplotu nad 10 - 12 ° C počas 10 - 15 dní. Príklad: borievka, borovica, zimostráz, javor japonský ... Poznámka: Je oveľa ťažšie pestovať indoor bonsai ako bonsai vonku. Ale viac ako voľba esencie, umenie bonsai je hlavne kvôli implementácii komplexných techník prerezávania vetiev a koreňov, zalievania a zalievania.

Polievanie bonsai: nie je miesto pre chybu!

Pri pestovaní bonsai je zalievanie veľmi dôležité. Voda je hlavnou živinou, ktorú strom potrebuje k životu, a zalievanie bonsai netrpí amatérstvom. Korene bonsai sú krehké, prebytočná voda ich spôsobuje hnilobu a naopak ich zaschne. Polievanie by sa malo robiť hlavne pozorovaním potrieb stromu. Prvé pravidlo, pokiaľ ide o zalievanie, je, že každý bonsai sa musí kontrolovať každý deň (v vegetatívnom období), ale napájať by sa malo iba v prípade potreby. Nikdy by nemalo byť bežne napojené, aby substrát nebol neustále podmáčaný, čo dusí korene. Medzi každým zalievaním by mal povrch podkladu vždy začať vysychať. Ak chcete vedieť, či je potrebné zaliať bonsaje, naučte sa „cítiť pôdu“ a trochu zoškrabať vrchnú časť, aby ste sa cítili, či je v hmote koreňovej gule vlhkosť. Bonsaje by sa mali napojiť skôr, ako bude koreňová guľa úplne suchá, ale najmä nie vtedy, keď je ešte veľmi vlhká. Môžeme povedať, že zalievanie sa tradične vykonáva každý deň v obmedzenom množstve (pozor, toto je teoretická frekvencia). Používame techniku ​​„kvapkania“, ktorá spočíva v zalievaní v jemnom daždi nad rastlinou. Voda steká po listoch. V prípade silnej dehydratácie je hrniec ponorený do nádrže s vodou, až kým nie je spláchnutý vonkajší okraj. Keď voda v kvetináči prirodzene stúpa, bonsai sa dá z kúpeľa odstrániť a vypustiť. Ak používate vodu z vodovodu, dekantujte ju, aby ste pomohli eliminovať chlór. A samozrejme nenechávajte svoj bonsai strom bez zalievania počas neprítomnosti, vo veľmi suchom a horúcom počasí, dva dni bez vody môžu byť fatálne!

Veľkosť bonsai

Bonsaje musia byť orezané. To ich udržuje v stave bonsai. Bonsai, ktorý už nie je prestrihovaný, sa stáva obyčajným stromom. Je to technika, ktorá sa naučí, akonáhle budú pochopené a zvládnuté základy polohy a zalievania. Existujú dve rôzne techniky: udržiavacie prerezávanie, udržiavanie a vylepšovanie existujúceho tvaru bonsaje, a prerezávanie štruktúry, čo zahŕňa prísnejšie prerezávanie, aby strom získal základný tvar alebo štýl. Veľkosť starostlivosti o Bonsai Účelom udržiavacieho prerezávania je udržiavať a vylepšovať tvar stromu. Stromy sústredia väčší rast na svoj vrchol a okraj; Je dôležité pravidelne upravovať tieto oblasti rastu, aby sa podporil rast stromu smerom dovnútra. Orezávanie údržby sa môže vykonávať počas celého vegetačného obdobia. Musíte iba odrezať konáre / výhonky, konáre, ktoré prekročili požadované rozmery koruny alebo tvaru. Len čo nové výhonky vyprodukujú viac ako 5 až 6 listov, znížte ich na jeden alebo dva listy. To podporí vetvenie, dodá hustotu a nanesie listy. Vždy zostaňte čo najbližšie ku kmeňu, aby strom neskončil veľkými holými konármi. Ak sa prerezávanie zvyčajne uskutočňuje pomocou nožníc, borovice, ihličnany sa musia štiepať ručne. Musíte uchopiť koniec výhonku medzi palcom a ukazovákom a jemne ho vytiahnuť, výhonok sa zlomí v najslabšom mieste. Veľkosť štruktúry bonsai Ak chcete stromu dať jeho základný tvar, musíte často prerezávať veľké konáre. Konkávne kliešte na vetvy sa potom používajú na rezanie mŕtvych, chorých, nevzhľadných alebo zbytočných vetiev pod určitým uhlom. Je vhodné zakryť veľké rany liečivou pastou, tmel, ktorý chráni rany pred infekciami a pomáha rýchlejšie sa hojiť. Skorá jar a neskorá jeseň sú zvyčajne najlepšie časy na prerezanie stromu (tesne pred a po vegetačnom období).

Zalievanie a prerezávanie koreňov bonsai

Aby sa zabránilo stiesneniu stromu v kvetináči, je potrebné pravidelné presádzanie, aby sa koreňom poskytol priestor, ktorý im umožní ich správny rast. Presúvanie obnovuje vyčerpaný substrát a odstraňuje nadmerne dlhé korene. Neupravené stromy nakoniec stratia svoju silu a zahynú. Frekvencia presádzania závisí od veľkosti nádoby / kvetináča a druhu stromu. Väčšina stromov bonsai musí byť opätovne vysadená každé 2 alebo 3 roky alebo dokonca každý rok. Staršie, staršie stromy to potrebujú iba každé 3 až 5 rokov. Najlepší čas na presádzanie je skoro na jar, keď sa púčiky chystajú vyliahnuť. Neupravujte v lete. Výpar je príliš veľký, strom bude príliš smädný. Aby bolo možné zistiť, či je potrebné repotovať, je potrebné zdvihnúť a preskúmať koreňovú guľu. Ak sú korene lemované po stranách kvetináča alebo ak je koreňová guľa zdvihnutá koreňmi, budete musieť repotovať. Potom strom opatrne vyberte z kvetináča, keď je zaseknutý v kvetináči, jemne odstráňte substrát a trochu rozmotajte korene. Skráťte dlhé korene: pomôže stromu vyvinúť hustejší koreňový systém. S párom malých špeciálnych nožníc na bonsaje, rezaných medzi tretinou a polovicou dĺžky malých koreňov, najmä bez toho, aby ste sa dotkli veľkých hlavných koreňov, aby ste ich nepoškodili. Nový hrniec pripravte tak, že otvor uzavriete malým plastovým pletivom, aby sa zabránilo vypadnutiu zeme, ale tiež tak, aby doň nevnikol hmyz. Nový hrniec by mal byť o niečo väčší ako ten predchádzajúci, ak je bonsai mladý a stále rastie, alebo rovnaká veľkosť, ak je bonsai stabilizovaný. Naplňte kvetináč substrátovou zmesou asi 1 cm pod okrajom kvetináča a nakoniec strom dôkladne zalejte.

Výber substrátu pre jeho bonsaje

Je nevyhnutné poskytnúť bonsajom vhodný substrát pre každý kvetináč. Vo vnútri dobrého substrátu sa kombinujú tri základné prvky: voda, vzduch a nosný materiál. Dobrý substrát musí spĺňať nasledujúce funkcie: drenáž, prevzdušňovanie, zadržiavanie vody a živín. Dobrý podklad musí byť drenážny. Je potrebné sa vyhnúť záhradnej pôde, jemnej pôde a jemnému piesku. Na zabezpečenie dobrej drenáže musí byť „nosný materiál“ zložený z veľkých zŕn (2 až 10 mm). Každé zrno látky pôsobí ako špongia absorbujúca vodu, ktorú môže obsahovať alebo ktorú môže udržiavať na svojom povrchu. Pri zalievaní si hrubozrnný substrát zachováva iba také množstvo vody, ktoré môže každé zrno materiálu absorbovať. Zvyšok sa evakuuje cez otvory v spodnej časti nádoby, a to vďaka ľahkej cirkulácii vody. Neexistuje teda riziko stagnácie škodlivých vôd na zdravie koreňov bonsai. Výhodný substrát musí prednostne obsahovať vysoký podiel akadamy (akadama je ílová pôda sopečného pôvodu pochádzajúca z Japonska). Niektorí amatéri ho používajú čisto alebo vo väčšom množstve a spájajú sa s puzolánom, pemzou, okrúhlym alebo drveným štrkom, kompostovanou borovicovou kôrou ... Ale zmesi a percentuálny podiel každej zložky budú závisieť od klímy a prípad. V oblasti, kde je dostatok dažďa, zvýšime percentuálny podiel štrkov, zatiaľ čo v prípade suchého podnebia zvýhodňujeme pomer pemzy. Aj keď rôzne druhy stromov vyžadujú zmesi rôznych substrátov, je možné opísať dve hlavné zmesi, jednu pre listnaté a druhú pre ihličnany. Tieto dve zmesi pozostávajú z akadamy (na zabezpečenie ventilácie, odvodnenia a priemerného zadržania vody), pôdy bohatej na živiny (zadržiavanie vody) a štrku (odvodnenie). Substrát listnatých stromov: 50% akadama, 25% organická pôda na pestovanie rastlín, 25% štrk. Substrát pre ihličnany / borovice: 60% akadama, 10% organická pôda pre pestovanie rastlín, 30% štrk. Je výhodné zvoliť neutrálny, nevyživujúci substrát, aby bolo možné riadiť prívod hnojiva podľa potrieb stromu.

Nakŕmte svoje bonsaje

Bonsaje potrebujú veľa potravy, a preto je potrebné ich oplodniť, aby sme do pôdy mohli opäť zásobiť živinami. Tri základné prvky každého hnojiva sú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), pričom každý prvok plní inú úlohu. Dusík stimuluje rast listov a stoniek, fosfor zvyšuje rast koreňov a draslík rast ovocia a kvetov. Je potrebné hnojiť počas celého vegetačného obdobia stromu, od začiatku jari do polovice jesene, ale je vhodné počkať približne 1 mesiac, kým hnojivo položíme na strom, ktorý bol práve repotted. Najlepšie je zabezpečiť pravidelný príjem (približne každé 3 týždne), ale v malom množstve. video id = "0" / Naše praktické záhradnícke videá