Tipy

Ako pestovať a pestovať zimný jazmín?

Ako pestovať a pestovať zimný jazmín?

Charakteristika zimného jazmínu

 • typ: kvitnúce ker
 • výška: 2 až 4 m
 • Farba kvetov: žltá
 • Požadovaná expozícia: slnečný, čiastočne zatienený
 • olistenie: vynaložené
 • údržba: ľahko sa udržuje
 • Druh pôdy: dobre odvodnené
 • sanitizer: nie
   

Pôvod a zvláštnosti zimného jazmínu

zimná jazmín (Jasmínová nudiflorum) patrí do rodiny Oleaceae, rovnako ako jej bratranec letný jazmín. Tento veľkolepý ker, ktorý pochádza z Číny, je hojne mimo sezóny, od decembra do apríla; Preto je zimný jazmín ideálny na zdobenie záhrad, balkónov a terás, keď vädnú ostatné kvety, a umožňuje krásnu kvetinovú záhradu po celý rok!

Vizuálne je zimný jazmín a popínavá rastlina listnaté lístie ; jeho listy sú tvorené 3 až 5 zelenými oválnymi lístkami a jeho kvety nie sú na rozdiel od bežných jazmínov biele, ale žlté. Vždy však majú tvar lievika. Aj keď je zimná jazmín bez vône, premieňa sa každý rok pod mrazom na ohňostroj zlatých hviezd.
 

Pestovanie zimného jazmínu

Môžete pestovať zimné jazmíny v zemi, ako aj v kvetináčoch. Tento okrasný ker, ktorý sa niekedy nazýva žltý jazmín, je skutočne horolezec omnoho menej krehký, ako si myslíme. Je spokojný s vápenatou, rovnomernou a zlou pôdou, najmä v regiónoch južného Francúzska.

Tento vždyzelený ker je v každom prípade ideálny na navodenie fasády vegetáciou, na zatienenie mreží alebo jednoducho zmiešanie s inými kríkmi v živom živom plote.

Pestovanie zimnej jazmínu v kvetináči ponúka tú výhodu, že je možné pohybovať kríkom napríklad z terasy na verandu, alebo si jednoducho užiť jeho kvitnutie a vôňu, aj keď nemáte záhradu. ,
 

Výsadba zimnej jazmínu


Pre a zimná jazmínová plantáž na otvorenom priestranstve je najlepšie počkať na jar alebo na jeseň. Kvitnutie musí byť úplne dokončené. Aj keď je tento krík málo, ideálne je použitie pomerne bohatej pôdy s kompostom alebo ľahkou pôdou. Výsadbový otvor by mal byť asi 30 cm a pôda by mala byť dobre odvodnená: na zabránenie stagnácie vody je nevyhnutná určitá časť štrku na dne otvoru.

Pre pestovanie kvetináčov tu uprednostňujte bohatý substrát. Aby ste ju udržali dosť čerstvú bez prebytočnej vody, položte na spodnú časť hrnca vrstvu ílových guličiek, pretože jazmín v zime nenávidí nadmernú vlhkosť, ktorá má tendenciu vykúpať svoje korene a spôsobiť, že jej listy zožltnú. ,

Ak vy zasadiť zimnú jazmín do zeme, nezabudnite si vybrať miesto, ktoré mu vyhovuje v každom ročnom období. V lete rád využíva trochu sviežosti: nemal by byť teda priamo vystavený slnečným lúčom. Tienisté miesto chránené pred vetrom je ideálne za predpokladu, že tento ker si môže v zime užívať slnko, inak nebude kvitnúť. A nezabudnite ho podporiť, pretože tento horolezec sa nelepí len na svoju podporu!
 

Zimná jazmínová starostlivosť

Za výnimočne chladného počasia môžete korene jazmínu chrániť mulčom.
Orezávanie zimného jazmínu by sa malo uskutočňovať každé tri roky, okolo marca až apríla. Krík musí byť prerezaný na päte: ide teda o silné prerezávanie, ale jazmín bude silnejší.
 

Zimné choroby jazmínu

Hlavnými nepriateľmi zimnej jazmínu v záhrade sú:

 • Múčniky, ktoré oslabujú strom kŕmením jeho miazgy, ktorému sa však dá vyhnúť postrekom zimného jazmínu ekologickým riešením.
 • Vošky, z ktorých sa môžete zbaviť postrekom listov vodou a čiernym mydlom.
 • Múčnatka, ktorú môžete odstrániť pomocou odvarov z prasličiek.