Informácie

Kríky na stonkách: do záhrady alebo na balkón

Kríky na stonkách: do záhrady alebo na balkón


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dekoratívne, originálne a elegantné kríky stoniek môžu hrať kľúčovú úlohu v exteriéroch rôznych konfigurácií. Tieto malé stromy sú rastlinným výtvorom, ktorý stále viac využívajú krajinári, a obzvlášť si cenia v škôlkach a záhradných centrách. Tu je návod, ako ich vyrobiť, udržiavať a predvádzať.

Čo je ker na stonke?

Je to rastlina (vždyzelený alebo listnatý ker, popínavá rastlina alebo niekedy izbová rastlina) špeciálne tvarovaná škôlok alebo dokonca záhradníkom lambda, ktorá vytvára jediný kmeň, na konci ktorého sa vytvára huňatá hlava lístie a / alebo kvety; táto hlava môže byť nakrájaná na guľový tvar alebo ponechaná voľnejšia alebo vo forme plaču. Krík na stonke sa dá ľahko identifikovať podľa jeho štíhlej siluety a „dobre vyrobenej“ hlavy (ako by povedal Montaigne!); po niekoľkých rokoch to vyzerá ako miniatúrny strom. Existujú tri hlavné kategórie: - klasická verzia : ker rezaný do jediného kmeňa, vysoký 60 cm až 2 m, - štepená verzia , zriedkavejšie a predovšetkým však používané na stonkové ruže, - "trvalá" verzia pre tis a zimostráz, ktoré sú často určené pre topiary art. Kríky na stonke sú skutočné dekoratívne kríky, ktoré si našli svoje miesto vo všetkých záhradách. Je to tiež „darčeková rastlina“, ktorá sa čoraz viac požaduje v záhradných centrách.

Jeden kmeň, varianty

„Prút“ a „polovičný prút“, rovný, špirálový a dokonca dvojitý! Polovičné kríky dosahujú 60 cm až 1 m alebo dokonca 1,20 m, zatiaľ čo ich starší môžu ísť až 2 metre - potom sa dostávajú bližšie a bližšie k skutočnému malému stromu. Často rovný, stonka môže byť tiež špirálovitá - podobne ako vavrínový vavrín alebo olivový strom vedený do stoniek kríkov. „Aby sme dosiahli tento výsledok, vysvetľuje škôlka Damien Ripaud, zasadíme do podnosu prameň vybranej rastliny, menší ako malý prst, aby sme boli veľmi po ruke, a rýchlo ju pestujeme okolo stávky 2 až 3. kmeň sa pri odstránení kolíka zväčší a potom si tento tvar zachová. „Muškou“ so špirálovitým kmeňom dnes sú vavrínové cínu (viburnum tinus) a vistéria, z ktorých druhá môže byť namontovaná aj na dve tyče, navinuté na vytvorenie opletenia ... dosiahnuteľné za 3 až 4 roky.

Ktoré rastliny a kvety sú na to najvhodnejšie?

Rozsah možných úspechov je veľmi široký a mnoho rastlín môže byť vo forme kríkov na stonkách. Historicky sú ruže a citrusové plody predchodcami tohto súčasného trendu - pomaranče a citróny boli kedysi používané v oranžových nádobách na svoj „exotický“ účinok. Avšak rozmach spojený s úspechom stonkových kríkov je pomerne nedávny a súvisí najmä s ich použitím v malých záhradách. Jedným z najznámejších kríkov kmeňa je pravdepodobne oleander a tiež medzi topiarymi, zimostrázom, tisom a privetom - pre „francúzsky“ štýl. Medzi plačiacimi stonkami sú hviezdice skalníky, vŕby vŕby a tiež stromy prunus-cherry. Avšak na stonkách môžu byť vztýčené mnohé ďalšie, ako napríklad fotinia, azalka, mimóza, orgován, ibištek, kamélia, buddleia, cyprus, eukalyptus, osmanthus a dokonca aj ríbezle. , „Aj hydrangea paniculata hortenzie sa môže pestovať ako stonkové kríky, zdôrazňuje Damien Ripaud, úchvatný efekt!“. Taktiež radí solanum rantonnetii, polygala a callistemon: v tejto vysokej podobe ešte viac vylepšujú živé kvety. Nakoniec je tiež možné vyrobiť stonkový ker s borovicovým dáždnikom, javorom japonským, zimolezom, popínavkou, holly ... a dokonca aj sedmokráska! Krevná vŕba je hviezdou dnešných záhrad.

Ker na stonke: aká výhoda v záhrade alebo na balkóne?

Kríky na stonke môžu štruktúrovať zelený priestor, dávajú posteľám výšku a vytvárajú objem. „Radšej ich zasadíme pri dome, vysvetľuje záhradný záhradník Benoît Cossenet, záhradný záhradník s označením Jardins d'Excellence, pretože ich podívaná je príjemná - spodnú časť záhrady si tiež vyhradíme pre„ prirodzenejšiu “, menej sofistikovanú atmosféru.“ Môžu tiež definovať uličku, ak sú vysadené v zarovnaní, a tak zvýrazňujú perspektívu. Predovšetkým sú však kríky na stonke obzvlášť zaujímavé v malých mestských záhradách, kde sa potom stávajú vlajkovým prvkom, pretože vytvárajú ilúziu veľkých predmetov a zároveň uvoľňujú priestor na úrovni zeme ... Nakoniec na balkónoch a terasy, v kvetináčoch, sú dekoratívne podľa potreby, najmä ak sú ozdobené rastlinami na ich základni (helxín, prízemie, trvalky ...).

Sú kríky na stonke krehké?

Pretože sú záhradnícke (teda umelé), niektoré kríky na stonkách si môžu skutočne vyžadovať väčšiu pozornosť. V prvom rade to záleží na type rastliny, ktorej bola daná táto vznešená forma. Napríklad oleandr, podobne ako Callistemon polygala (čo sú stredomorské rastliny), bude musieť byť prezimovaný v severných oblastiach, zatiaľ čo zimostráz bude môcť stráviť zimu vonku. „Okrem toho, ak je ich hlava príliš ťažká, môže sa zachytiť vo vetre, riskovať spadnutie rastliny a poškodiť ju, varuje Benoît Cossenet. Zvážte, či by sa vaša rastlina mohla rýchlo rozvíjať a zdá sa, že je pre vás nevyvážená.“ Podobne, ak je stonok mladý, ocení to pomoc tútora.

Krík na stonke: prerezávanie a údržba

Predovšetkým dávajte pozor, aby sa mladé výhonky netvorili v spodnej časti rastliny, aby sa nezmenil jeho vzhľad a aby sa ker na vrchu oslabil. Subjekty v nádržiach musia byť tiež často napájané a vyživované vďaka príspevkom v hnojive (najmä K, ak je rastlina obzvlášť krehká); odkvapkávací systém sa dá nainštalovať, ak nemáte čas sa o ne postarať. Orezávanie môže byť časté alebo občasné, ale vždy je nevyhnutné, aby si krík zachoval svoj povýšený tvar: „Každý rok, len ak mu chcete dať skutočne pravidelný tvar, poraďte sa s Benoît Cossenet a Damien Ripaud. Topiary budú potrebovať špecificky „francúzsku“ veľkosť, 2 až 3 krát za rok. Naopak, skalník alebo ibištek si ponechajú svoj vlastný originálny tvar. , má špeciálnu veľkosť: je lepšie ju skrátiť, pretože táto energická rastlina musí byť obsiahnutá v primeranej veľkosti. “

Je to len na vás!

Ak chcete začať, vyberte ľahko vyrobiteľnú rastlinu na stonke: napríklad fuchsie alebo solanum. Vyberte si silnú vetvu na rastline, ktorá za pár rokov vytvorí kmeň vášho domáceho stonkového kríka. Zasaďte ju do veľmi veľkej nádoby a odrežte ju, keď rastú všetky vetviace konáre, pričom ju dostatočne nakŕmte, aby našla silu potrebnú na jej dobrý rast. Užitočné môže byť aj pravidelné presádzanie. Za pár rokov dostanete na stonku nádherný krík! Vezmite si niekoľko kvetináčov do pekného prostredia a hrajte na rôznych úrovniach vegetácie, čím vytvoríte harmonický obraz. Poďakovanie: - Benoît Cossenet, záhradný dizajnér: www.cossenetbenoit.com - označenie záhrady dokonalosti: www.jardinsdexcellence.com - škôlky Ripaud: www.ripaudpepinieres.com