Užitočný

Drevené schodisko: ako ho vyčistiť a udržiavať?

Drevené schodisko: ako ho vyčistiť a udržiavať?

V priebehu času majú drevené schodiská tendenciu strácať lesk, upchávajú sa alebo sú pokryté škvrnami, a preto je dôležitá ich pravidelná údržba z dlhodobého hľadiska. Bez ohľadu na typ dreva (buk, jedľa, dub) a povrchovú úpravu (surové, maľované, voskované, lakované, lakované) existuje veľa trikov a receptov od babičky, ktoré vaše drevené schodisko čistia a udržiavajú. vysvetľuje, ako čistiť a udržiavať vaše drevené schodisko ľahko a bez porušenia banky.

Krok 1: oprášte svoje drevené schodisko

Aj keď je zrejmé, prvou akciou je vysať prach dobre, bez zabudnutia na výklenky. Potom môžete handričku utrieť teplou vodou a postup opakujte podľa potreby.

Krok 2: vyplňte otvory v drevenom schodisku

Ak má vaše schodisko malé otvory, môžete ich vyplniť, aby ste dosiahli dokonalý stav. Najjednoduchším riešením je použitie lepidla na drevo. Ale ak ho nemáte, urobte to! Je to veľmi ľahké a zaberie vám to len pár minút: vezmite tri polievkové lyžice múky, jeden liter vody, povarte na panvici, odstráňte všetky hrudky a nechajte vychladnúť. A voila. Vezmite štetec a na drevo naneste tenkú vrstvu zakúpeného alebo domáceho lepidla. Po uschnutí navlhčenou špongiou ho odstráňte. Túto operáciu zopakujte so suchou handrou. Potom sa budete musieť rozhodnúť, či chcete, aby vaše drevo bolo surové alebo voskované.

Krok 3: odstráňte škvrny z dreveného schodiska

Ak má vaše schodisko úlohy, nepropadajte panike, nie je konečný a možnosti mu nechýbajú. Prvá vec, ktorú treba vedieť, je použitie abrazívnej špongie, bikarbonátu alebo bielidla! Vlhká handrička z mikrovlákna bude stačiť. Utrite handričku mierne navlhčenú v oleji (olivovom alebo inom, ktorý nájdete v kuchyni) alebo tekutine na umývanie riadu, vykonávajte krúživé pohyby. Ak toto riešenie nestačí, zoberte ďalšiu handričku, ktorú chcete vsiaknuť do terpentínových alebo stolárskych jedál, čo má tú výhodu, že odstraňuje nečistoty a škvrny pri zachovaní patiny.

Ľahké recepty na náročné úlohy

Tu sú dva jednoduché recepty, ktoré si nevyžadujú poplatky za odstránenie najťažších úloh: Urobte infúziu čaju a počkajte, kým vychladne, potom vložte malé množstvo na hrubú, mäkkú handričku. Na veľmi špinavé alebo lepkavé schodisko zoberte handričku z mikrovlákna namočenú do bieleho octu a utrite drevo ihneď po tom, ako utierka prebehne.

Krok 4: finalizujte voskom alebo lakom

Zostáva iba posledný dotyk: na celé schodisko nažehľte vrstvu laku. Ak je vaše drevo surové, uprednostnite farebný a protišmykový vosk a zabráňte tomu, aby ste schody pokračovali ďalšiu hodinu. Teraz viete, aké hlavné kroky je potrebné podniknúť, aby ste mali tú česť nájsť všetku brilanciu vášho schodiska v mihnutia oka.