Tipy

Škandinávsky riad: čistý, ale teplý dizajn

Škandinávsky riad: čistý, ale teplý dizajn

Škandinávske stolové náradie, ocenené jeho jednoduchými tvarmi a teplými vzormi, sa už desaťročia zvádzalo. Rozlúštiť štýl, ktorý nie je v rozpore s jeho úspechom.

Škandinávske jedlá s rozoznateľnými tvarmi

Tradičný škandinávsky riad sa vyznačuje čistými líniami, bez ozdôb, ako je škandinávsky dizajn všeobecne. V severských krajinách počasie vonku tlačí rodiny, aby doma trávili maximum času: jednotlivci sa preto radi obklopujú dizajnom a krásnymi predmetmi aj na stole! Mnohé z ich doplnkov sú voľne inšpirované prírodou a geometrickými tvarmi, ktoré tvoria rozoznateľný celok medzi tisíckami: taniere sú všeobecne okrúhle, šálky a hrnčeky veľké a veľkorysé, poháre ploché a tenké.

Materiály: porcelánové a škandinávske sklo

Najpoužívanejšími materiálmi sú porcelán a kamenina na taniere, misky a šálky. Remeselníci novej generácie sa však stále viac obracajú na keramiku, smaltovaný kov alebo dokonca hlinu. Škandinávske sklá, menej známe, sú napriek tomu plodné. Tradične existujú pre tabuľku dve kategórie: vodné poháre a karamelky (brandy), ktorých tvary sú vždy upravené do extrému. Tradične používaný materiál je krištáľ, ale tradičné sklo sa bežne používa pre každodenné jedlá.

Vzory sú hviezdy!

Pokiaľ ide o motív, tradičné škandinávske jedlá majú zvyčajne vidiecky štýl a kvetinový, vidiecky štýl. Radi sa ponoríme do tejto malebnej atmosféry prostredníctvom aktuálnych motívov babičky! Ďalší silný trend: geometrické tvary, ktoré sa množia na okrajoch tanierov, misiek a misiek s veľkorysými rozmermi. Najrozšírenejšie farby zostávajú červená, biela, celadón, odtiene modrej ..., ku ktorým sú pridané pastelové odtiene. Škandinávcom sa skutočne páčia veselé farby, ktoré zobrazujú na riade ako v interiéri, čo im nezabráni vykopávať na palete čiernych… Škandinávsky riad sa neustále obnovuje vďaka niekoľkým znakom, ako napríklad Marimekko, Menu , Green Gate, Orrefors (sklo) alebo návrhári, ako je Gry Fager. Formy zostávajú čisté a vzory sa diverzifikujú, často v geometrickom štýle. Nakoniec, ľahší prístup, švédsky gigant Ikea tiež ponúka riad, menej vyhľadávaný, ale veľmi cenovo dostupný.
1. Keramická šalátová misa Bloomingville v Décoclico 10,90 € / 2. Džbán Taika Iittala v La Redoute 50,64 € / 3. Veľa 6 štvorcových dosiek Hypsty Alinéa 33,55 € / 4. Kalíšky Iittala na Amazone 37, 80 € / 5. Veľa 6 šálok Amadeus v Delamaison 17,90 € / 6. Mint Hema plate v La Redoute 2,50 € / 7. Mnoho 2 kvetinových misiek Bloomingville v Decoclico 27,90 / 8. Okrúhla podnos Ferm Living v La Redoute 35 € / 9 ks. Sada 2 pohárov na vajíčka Ferm Living v La Redoute € 15 / 10. Babell tortu stojí Koziol na Amazone € 31,78.