Komentáre

Aké rastliny pre záhradu alebo balkón v tieni?

Aké rastliny pre záhradu alebo balkón v tieni?

Vaša záhrada nemá krásnu slnečnú expozíciu? Chceli by ste vidieť bujnú vegetáciu rastúcu v tienistom rohu? Nenechajte sa odradiť, dokonca aj v tieni môže skúsený záhradník vytvoriť zelené prostredie, ak si vyberiete správny druh. Naopak, využívajte chladné a tienisté miesto, aby ste videli, ako rastú niektoré jemné rastliny, ktoré situáciu ľahko prispôsobia. Tieň? Príležitosť a nie brzda na vytvorenie prostredia a možnosť vychutnať si kútik zelene, ktorý sa za horúceho počasia veľmi cení. Pred výberom druhu na pestovanie bude rozumné študovať expozíciu, samozrejme, ale tiež vedieť, či je miesto úplne zbavené slnečných lúčov, či je „čiastočný tieň“ alebo či je mierne chránené. listovím. Ale v každom prípade sa veľa rastlín skvele prispôsobí a vynikajúce kvitnutie vás prekvapí!

Široký výber druhov

Pod stromom alebo na nádvorí bez slnka, kde je odtieň trvalý, je lepšie sa orientovať na druhy pochádzajúce z podrastov a zvyknuté na neprítomnosť svetla. Je to najmä prípad kapradín, ktoré sú ideálne na zaplnenie najtmavších miest a ktoré zostávajú zelené po celý rok, hostas, brečtan alebo dokonca bradavky ako zemný pokryv, prvosenky, fialky, výhonky alebo akant, ktorý kvitne celé leto. Aby sme sa vyhli prílišnej uniformite a rozjasnili tmavý roh, pokúsime sa diverzifikovať tvary a farby lístia. Japonský javor so svojím fialovým plášťom, oranžovým stromom v Mexiku, srdcom Panny Márie alebo rododendronom a samozrejme hortenziou dodá farbe dekoráciu. Ak chcete zasadiť pod stromom, uprednostnite druhy, ktoré kvitnú na samom začiatku jari, aby ste predvídali výskyt listov stromov. Rastliny môžu prekvitať skôr, ako budú úplne chránené bohatým listím. To platí najmä pre jarné cibuľky, ktoré kvitnú v marci / apríli.
Hydrangea (Credit: bohnenkampj - Fotolia.com) Čiastočný odtieň je široký výber od astera po kolumbínu, od japonskej sasanky po kaméliu ... Aby sa ozdobila stena zimolezou a plaménkom. Bambusy budú tiež nádherne prekvitať, rovnako ako zimostráz, ktorý štruktúruje postele a zobrazuje ich vždy veľmi elegantné siluety. Prednostne vyberieme listy, ktoré rozsvietia záhradu (zlatá, pestrá) a budeme hrať na farbách, od bielych až po pastelové odtiene, až po jablkovú zelenú, ktorá bude osvetľovať zatienené miesto, ale aj rôzne odrody. Papraď je teda ozdobená rôznymi odtieňmi a ponúka textúry, ktoré sa navzájom prelínajú. Hromadne zasadil záhradné námestie bez jednotvárnosti. Vytrvalé letné kvitnúce heucheres predstavujú veľkú rozmanitosť farieb a dávajú trblietavé farby zimnému masívu vďaka trvalému lístiu ... je rad na vás! A na zemi biele kvety zvoncov čelia všetkým prijatým nápadom. A áno, záhrada v tieni môže ponúknuť krásne kvitnutie.
Camélia (kredit: Jean-François Mahé)

Na tienenom balkóne

Ideálne v kvetináčoch alebo kvetináčoch, begónie prinesú farbu na terasu a balkón, v tieni alebo na sever. Fuchsia s veľmi rozmanitými listami, beznádejnými, Acer alebo Pieris, ktoré kvety po veľmi dlhú dobu tiež rozjasní vaše kvetináče. Samozrejme nájdeme hortenzie, hostitele, ktorí sú dobrí v kvetináčoch, astilboch z Japonska, rododendronoch a samozrejme bambusoch a strúhadle. Závesné rastliny ako ajuga sa oženia s lezeckými rastlinami ako zimolez. A prečo sa nezaobchádzať s legendárnym stromom Nordmann?
Begonia (Credit: Willemse France) V každom prípade sa vyhnite prebytočnej vode, pretože v tieni je menšie odparovanie. Na tento účel vyberte kontajnery vyrobené z pórovitých materiálov (terakota, drevo). A aby ste zvýšili jas, môžete hrať s farbami dlažby, stien, kvetináčov. Môžete tiež nainštalovať zrkadlá, oceľové alebo zinkové nádoby, ktoré odrážajú svetlo. Aj keď je slnko diskrétne, balkón môže ťažiť z odrazového efektu okolitých budov a okien. Vyberte si rastliny dobrej veľkosti, pretože budú rásť menej rýchlo ako na slnku. Kompenzujte pridaním hnojiva do pôdy na podporu rastu a kvitnutia. Nakoniec strihajte stonky rastlín, ktoré by mohli zvýšiť odtieň pri predlžovaní. S trochou zdravého rozumu, zvukovou radou a niekoľkými tipmi môže byť tieň spojencom. Zastavte mylné predstavy!