Komentáre

Ako zariadiť záhradu vystavenú vetrom?

Ako zariadiť záhradu vystavenú vetrom?

Máte terasu alebo záhradu silne vystavenú vetrom alebo žijete v oblasti pri mori a nemáte chuť vzdať sa potešenia z ošetrovania pekných plantáží? Postupujte podľa našich rád pre úpravy vášho exteriéru! Vytvorenie záhrady v plnom vetre sa môže zdať neprekonateľnou výzvou ... A predsa stačí rešpektovať niekoľko pravidiel, vybrať najvhodnejší druh a všetko je možné! Najprv bude to otázka vedieť, odkiaľ prevláda vietor, aby ho lepšie skryl. Poskytnite ochranu, živý plot, v prípade potreby obrazovku, ale predovšetkým nezabudnite zvoliť odolné rastliny. Rýchly prehľad pre odvážne prvky ...

Chráňte svoj zelený roh

Účinok vetra ničí rastliny. Okrem zrejmých rizík rozbitia spôsobeného násilnými nárazmi vetra vysychá pôda a listy, ktoré môžu byť v lete spálené. V zime vietor znižuje teplotu a zvyšuje riziko mrazu. Vietor tak zosilňuje účinky chladu a tepla. Stručne povedané, pre každého záhradníka je vietor impozantným nepriateľom. Preto môžeme uvažovať o umiestnení svojich plantáží pod ochrannú clonu. Ideál: živý plot rastlín zložených zo stromov, kríkov a kríkov, listnatých drevín a vždyzelených rastlín, ktorý má tú výhodu, že filtruje vietor bez toho, aby ho úplne zastavil na rozdiel od tvrdej prekážky ako je stena, ktorá posilňuje silu vetra. Pretože obchádza prekážku, vietor vytvára veľmi narušenú oblasť hneď za sebou. Zaručený ničivý účinok! Z tohto dôvodu uprednostňujeme ochranné zabezpečenie, ktoré sa skladá z určitých stromov a kríkov, ktoré sú dobre upravené a ktorých listy sa nádherne vlnia vo vetre bez toho, aby ich utrpeli. Ideálne je zvoliť vždyzelené druhy, aby sa zabezpečil efekt vetru vo všetkých ročných obdobiach. Je to záležitosť zdravého rozumu! Pri pestovaní vhodných rastlín berte samozrejme do úvahy klímu a pôdu vo vašom regióne. Pre veľmi exponované oblasti je možné vysádzať vysoké stromy ako jelša, cypřiš, hrab alebo jahodový strom spolu s menšími kríkmi, ako sú privet, japonské drevené uhlie a, samozrejme, drevina a l. „Ak to bude mať, bude mať výhodu kombinovania účinnosti a estetiky. Keď sa veľké stromy vyvíjajú, ich listy sú stále vyššie a vyššie, strácajú svoje nízke vetvy, a preto je potrebné, aby menšie kríky poskytovali ochranu na úrovni zeme.

Kredit: Lequertier

Nezabudnite na kvitnúce živé ploty - forsythia, lila alebo oleander (ak to počasie umožňuje) - ktoré rozjasnia váš vetrolam. S cieľom zabezpečiť optimálnu ochranu môžeme zvážiť vysadenie 2 živých plotov súčasne. Prvý živý plot ako plot, potom druhý, ktorý bude konkrétnejšie obsahovať roh záhrady, zeleninovú náplast, terasu ... Na prvý riadok sa nainštaluje najodolnejší druh, ktorý chráni najzraniteľnejších. Tesné rastliny budú v ideálnom prípade rozložené. Poznámka: chránená vzdialenosť je úmerná výške živého plotu (asi 10-krát väčšia ako výška). Na druhej strane, v prípade silného vystavenia vetru je niekedy potrebné použiť stávky umiestnené pozdĺž stonky na strane prevládajúceho vetra.

Druh proti všetkým druhom

Patria medzi ne klasické ihličnany, ako sú cyprusy, chamaecyparis alebo thuja, upravené ich hustým listím. Eleagnus sa tiež dokonale odporúča, najmä pri mori, Bambusy sa môžu tiež striedať, ale prednostne vyberieme druhy s malými listami, ktoré sa pravdepodobne neroztrhnú. V kategórii kríkov je výber obrovský: vres, treska, japonský kdoule, drieň, fuchsie, metla, ľubovník bodkovaný, privet a samozrejme nádherný tamarisk, najmä pri mori, úžasne mávajú trávy. legitímne si nájdu svoje miesto: anjelské vlasy alebo bielizeň z Nového Zélandu dokážu odolať nárazom! Urobte cestu pre trvalky, ktoré sa budú vzťahovať na zem: levanduľa, valeriána, šeřík, levanduľa, čučoriedka, výhonok, šalvia ... Nevyčerpávajúci zoznam, ktorý by mal upokojiť tých, ktorí pochybujú o nej. Veľa šťastia!

Elaeagnus x ebbingei (kredit: Claire Schutz Croué)