Informácie

Aké bezpečnostné normy pre motorové brány?

Aké bezpečnostné normy pre motorové brány?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vo veľkej rodine brán nájdeme ručné a motorové brány. Vyberajú sa pre svoju užitočnú a praktickú stránku. Motorové brány sa používajú najmä v hromadných obydliach, ako sú budovy alebo rezidencie. Inštalácia motorovej brány nie je jednoduchá. Na tieto výrobky sa skutočne vzťahujú mnohé bezpečnostné normy.

Rôzne motorové brány

Existujú dve skupiny motorových brán. Prvá obsahuje motorizované brány s posuvným systémom. Zahŕňa železničné a voľne stojace brány. Prvým z nich je najbežnejší model, preprava sa otvára a zatvára sledovaním koľajnice pripevnenej k zemi. Druhá je vybavená navádzacím systémom. Je viac estetický a veľmi obľúbený u jednotlivcov. Druhá skupina motorových brán sa skladá z otočných brán. Zahŕňa vráta alebo ramená. Prvý sa používa s jednotlivcami na drevené alebo PVC brány. Druhá je pre veľmi ťažké brány. Napokon, nedávno sa na trh dostali portály, ktorých automatizácia nie je zrejmá. Všetky tieto brány sú motorizované a preto podliehajú príslušným bezpečnostným normám.

Bezpečnostné normy pre motorové brány

Bezpečnostnou normou pre motorové brány je európska norma EN 13241-1. Nahrádza francúzsku normu NF 25-362. Táto norma bola zavedená s cieľom zabezpečiť motorizované brány a motorové garážové dvere. Podľa tejto normy musí elektrická brána „strihať, štípať, drviť alebo byť schopná niekoho viesť“. Za dodržiavanie bezpečnostných noriem zodpovedá zákazník aj inštalatér motorizovanej brány.

Povinnosti týkajúce sa bezpečnosti motorových brán

Motorové brány podliehajú úradným normám, ich inštalácia musí spĺňať niekoľko povinností. Brány musia mať nevyhnutne označenie CE a klasifikáciu v súlade s budúcim použitím. Musia sa vykonať aj analýzy s cieľom analyzovať možné riziká. Tieto analýzy sú špecifické pre každý typ motorizovaných brán. Stále podľa európskych noriem týkajúcich sa motorových brán musia byť skontrolované určité bezpečnostné miesta. Medzi ne patria: - osvetlenie na oboch stranách motorovej brány; - oranžové signalizačné svetlá, ktoré upozorňujú na otvorenie alebo zatvorenie motorovej brány; - detektor prítomnosti objektu alebo osoby pri bráne; - personalizovaný systém objednávania; - ručná manipulácia v prípade výpadku prúdu alebo nehody; - prístup k všetkým možnostiam pre osobu so zníženou pohyblivosťou; - označenie na zemi otváracieho a zatváracieho priestoru.

Je dobré vedieť

Dodržiavanie noriem a povinností týkajúcich sa týchto noriem je nevyhnutné. V prípade nehody možno uznať zodpovednosť inštalatéra alebo zákazníka. Z tohto dôvodu musia byť zákazníkom poskytnuté všetky dokumenty vrátane osvedčenia CE a všetkých oznámení. Ak existuje zmluva o údržbe, zákazníci musia mať kópiu.