Komentáre

Stretnutie s Martine Loobuyck, vedúcou parku a záhrady zámku d'Auvers

Stretnutie s Martine Loobuyck, vedúcou parku a záhrady zámku d'Auvers

Zámok d'Auvers je svedkom doby impresionistov a priechodu veľkých majstrov, ktorí označili dedinu ako Monet, Cézanne alebo dokonca Van Gogh. Je to miesto plné histórie. Jeho záhrady a parky, ktoré sú otvorené po celý rok pre verejnosť, nás nútia cestovať späť v čase vďaka Martine Loobuyckovej, ktorá vo svojej práci spája umenie a prírodu, aby si uctila vlajkovú loď impresionistov.

Povedzte nám o svojom pozadí

Od roku 2002 som dizajnér a medzinárodný majster kvetinového umenia. Som tiež manažérom parkov a záhrad v Château d'Auvers-sur-Oise. S pomocou môjho tímu každý rok organizujem „les Irisiades“, skutočný festival dúhovky spájajúci umenie s prírodou, obľúbenú tému impresionistov. Moja vášeň pre kvety a ich krásu ma už viac ako desať rokov viedla k organizovaniu a animácii workshopov kvetinárskeho umenia „O'Vert Flore“ v zámku d'Auvers-sur-Oise. Workshopy, ktoré sa konajú po celý rok, sú otvorené pre začiatočníkov, začiatočníkov a deti. Tieto stretnutia sú pre mňa príležitosťou na odovzdanie tohto know-how, ktoré je pre mňa také drahé, milovníkom rastlín, ale aj mladej generácii. Moje výtvory, podobne ako výtvory mojich študentov, už získali ceny v súťažiach, v ktorých sa stretávajú profesionáli a nadšení.

Čo vidíte v záhradách Château d'Auvers?

Môžeme obdivovať francúzsku záhradu, habrový labyrint, zbierku dúhovky Germanica (poznámka: krst dúhovky Château d'Auvers v roku 2005, potom v roku 2013 pri príležitosti 10. výročia dúhovky). krst „impresionistickej“ dúhovky a fuchsie „Château d'Auvers“), impresionistický kvetinový kaňon, fialový buk klasifikovaný ako „pozoruhodný“, ako aj 5-hektárový park so zalesnenou oblasťou s rôznymi druhmi stromy.

Ako boli navrhnuté záhrady?

Jeho časť navrhol pán Lablaude, architekt a stavbyvedúci v roku 1987, keď sa stala majiteľom generálna rada Val d'Oise. V roku 1994 bola lokalita po 7 rokoch práce znovu otvorená pre verejnosť. Tento rok oslavujeme 20 rokov verejného otvorenia zámku d'Auvers a jeho záhrad. V roku 2002 Marie-Cécile Tomasina, nová riaditeľka zámku, začala „Iris Festival“. Táto rastlinná a umelecká scéna zmenila dúhovku, kvetinu drahoušku, na Vincenta Van Gogha. Festival bol v roku 2009 nahradený „Irisiades“. Spolu sme vytvorili tematické priestory a záhony zberateľskej dúhovky. Neustále pracujeme na usporiadaní našich záhrad, aby sme zachovali dušu a bohatstvo tohto dedičstva Valienien. Naši návštevníci si preto môžu túto kvetinovú a rastlinnú show vychutnať vo všetkých ročných obdobiach.

Môžete tiež vidieť terasovú záhradu, je to niečo ľahko dosiahnuteľné pre jednotlivca?

Vždy je lepšie zavolať špecialistu, záhradníka, nech je vaša záhrada malá! Ak chcete vytvoriť záhradu s radovou podlahou, je nevyhnutné pracovať na existujúcom, mieste samotnom a rešpektovaní jeho prostredia. Potom prichádza fáza stvorenia, ktorá oživí vašu záhradu. Rovnako ako architekt, ktorý navrhuje plány, bude vaša záhrada postavená na vašich nápadoch o výsadbe, na základe vášho výskumu a harmónie rastlín medzi nimi.

Máte nejaké rady pre tých, ktorí chcú začať?

Záhrada nikdy nie je dokončená, ale v prvom rade je potrebné sa pýtať a študovať, čo tam chce nájsť: hra farieb, rôznych štýlov, predstavenie, ktoré sa mení podľa ročných období, zelená záhrada ... Najdôležitejšia vec, ak po svojom boku nemáte „odborného záhradníka“, je mať lásku, vášeň pre rastliny a kvety a rešpektovať prírodu. Vaša záhrada vás odmení za váš výskum.