Užitočný

Niki de Saint Phalle vo Veľkom paláci

Niki de Saint Phalle vo Veľkom paláci


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prvýkrát otvára Grand Palais dvere k dielam mimoriadnej umelkyne Niki de Saint Phalle. Jedinečná príležitosť obdivovať jeho slávne „dievčatá“, brilantné diela kriviek a farieb, ale aj intímnejšie montáže francúzsko-amerického maliara a sochára. Niki de Saint Phalle, oddaná feministka a niekedy znechutená umelkyňa, často ohromuje svojich súčasníkov svojou neúnavnou energiou a mimoriadnym kreatívnym duchom. Dnes so šťastím znovu objavujeme jeho vystúpenia plné radosti, rovnako ako jeho najtemnejšie diela. Rozlúštenie života na sto hodín ...

Cesta milovníka umenia

Spoločnosť Niki de Saint Phalle (1930 - 2002), ktorá bola vyzvaná na začiatku nespravodlivými príležitosťami pre ženy a chýbajúcimi ženskými modelmi, sa v dospievaní rozhodla „stať sa hrdinkou“. Po detstve strávenom v Spojených štátoch sa práve v Paríži rozhodla venovať svoj život umeniu samoučiacej umelkyne. Inšpiruje ju práve povojnová atmosféra, ktorá vtedy vládla v hlavnom meste. vybudovať svoj umelecký vesmír. Vo svojich dielach sa rýchlo objavia a budú existovať dva protichodné pocity: násilie a chaos na jednej strane, joie de vivre na strane druhej. Keď si predstaví svoje „zábery“, predstavenia koncipované na verejnosti pomocou pušky a vreciek farieb, vytvorila Niki de Saint Phalle škandál a zároveň sa pripojila k hnutiu nových realistov. Ale sú to bezpochyby jej „Nanas“, sochy predstavujúce zosilnený svet žien, ktoré ju definitívne urobia jednou z najpopulárnejších umelcov polovice 20. storočia.

Sila dievča

Niki de Saint Phalle po celý svoj život bojoval proti tradičnému modelu matriarchálnej spoločnosti. V očakávaní prvých feministických hnutí urobí z žien hlavný predmet svojich diel zameraním sa na aspekty, ktoré doteraz zanedbávali iní umelci. Po týchto zhromaždeniach s evokujúcimi názvami - Nevesty, Narodenia, Prostitútky, Čarodejnice, Bohyne - boli rýchlo nasledované diela z vlny a papier-mâché, ktoré nazývala „Nanas“. Tieto ženy, ktoré sú radostné a silné, spolu s často bacuľatým bruchom tvoria manifesty nového sveta, v ktorom ženy držia moc.

Výnimočná retrospektíva

Diela svätého Phalla, maliara, sochára, ale aj režiséra, spisovateľa, architekta a účinkujúceho, je bohatá a eklektická. Od 17. septembra 2014 do 2. februára 2015 predstavuje Grand Palais obrovské retrospektívne zhromaždenie 200 jeho fotomontáží, sôch a archívov, z ktorých mnohé sú neuverejnené. Na chronologickej a tematickej trase s rozlohou 2 000 m2, ktorá je prerušovaná videami, v ktorých autor komentuje svoje dielo, sa návštevník počas svojej cesty ponorí do jedinečného vesmíru umelca. Okamžite objaviť!