Ostatné

Stretnutie s Bertrande de Ladoucette, tvorcom Jardins de Viels-Maisons

Stretnutie s Bertrande de Ladoucette, tvorcom Jardins de Viels-Maisons

Hodinu z Paríža sa rozprestierajú nádherné záhrady Viels-Maisons na úpätí starého románskeho kostola z 12. storočia v Picardii. Na troch hektároch nasledujú rôzne parky, ale nie sú si podobné. Vytvorené pred tridsiatimi rokmi Bertrande de Ladoucette, s pomocou záhradníka Sonja Gaurona, ponúkajú zbierku rastlín, ktoré sú vždy veľmi žiadané a sú nám dnes predkladané s vášňou od ich majiteľa.

Povedzte nám o svojom pozadí ...

Matka piatich rokov, žijem na vidieku roky. Keď sa moji štyria chlapci vzali, rýchlo som si povedala, že musím nájsť dobré povolanie, aby som neviedla príliš veľa k nevlastným dcéram. A prvá vec, ktorá ma napadla, bolo vytvorenie záhrady. Mal som celý tento veľký park, obrovské množstvo. Takže som mohol vymyslieť všetko. Tiež som si pripravil pekné prostredie, aby som sa tentokrát oženil s mojou maličkou a bez toho, aby som to vedel, som tiež chcel revitalizovať svoju dedinu. Pretože som túto záhradu vytvoril pre seba, samozrejme, ale aj preto, aby som prilákal publikum amatérov, ktorí by zároveň mohli urobiť malú prehliadku v „mojom“ kostole. Je potrebné povedať, že tento zbor milujem a som zúfalý, keď ho vidím zavretý každý deň. S jedným z jeho dverí susediacich s mojím majetkom som zhromažďoval aktivity a rozvíjal dvojitú príťažlivosť v dedine Viels-Maisons.

A čo nájdete vo svojich záhradách?

Celkom je ich tam sedem: tu bola vytvorená analemmatická slnečná sústava, zbierka hydrangea paniculatas, anglická záhrada, romantická záhrada, divá záhrada, drevo 23 malých detí a nakoniec záhrada 4 ročných období. pred dvoma rokmi namiesto francúzskej farskej záhrady. Transformácia tejto metódy bola radikálna. Všetko som zjednodušil, pretože pre mňa, ktorý má 76 rokov, si tento koncept vyžadoval príliš veľa práce. Dnes na tomto pozemku mám štyri priestory, ktoré oslavujú jar, leto, jeseň a zimu. Cieľom bolo predstaviť všetko, čo možno nájsť ako kvety alebo kríky v ktoromkoľvek ročnom období. Stále hľadám a triedim nové rastliny podľa sezóny, vždy v didaktickom duchu.

Je táto myšlienka prenosu, ktorá sa vám dnes páči?

Áno, pretože publikum sa od mojich začiatkov výrazne vyvíjalo. Aj keď stále prijímam návštevníkov, ktorí sú jednoducho zvedaví, moja záhrada je častejšie navštevovaná znalcami, ktorí sú niekedy dokonca tvrdí. A čo ma ešte viac štve, je to, že chcú vedieť všetko, sú pozorní pri všetkých druhoch rád, napríklad pri liečbe. Vždy sú prekvapení, keď vidím, že vo svojej záhrade nemám vošku. Potom im dám pár rád o úlohe včiel, výhodách levandule a dokonca aj hnoji. V marci tiež poskytujem kurzy na prerezávanie starých ruží - technika je veľmi odlišná od techniky moderných ruží. Potom je veľmi ľahké, aby tieto ruže kvitli stále, od júna do októbra. Potom nastane zima.

Čo sa však presne deje v zime?

Záhrada bola v tom čase „neviditeľná“. To je, keď prepracujeme kvetinové záhony a pripravujeme rastliny tak, aby čelili nízkym teplotám ... Väčšina mojich rastlín sú trvalky. Na jar nespúšťam záhradné centrá. Takže sa o to musím starať počas celej sezóny. Pretože od transformácie mojej záhrady musí rásť, rásť. Ale ja, čo sa mi obzvlášť páči, v zime mám z tejto záhrady úžitok. Pretože je to skoro ráno, pod mrazom, že odhaľuje všetku svoju krásu. Existuje veľa tráv, stromov s nádhernými farbami a sladkými vôňami ... Je to skutočný zázrak! Všetky praktické informácie na webovej stránke: //www.jardins-vielsmaisons.net/