Informácie

10 krokov na pestovanie rastlín rajčiaka

10 krokov na pestovanie rastlín rajčiakaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak chcete využiť najchutnejšie odrody paradajok, je zaujímavé vymaniť sa z bežných druhov a znovu sa spojiť so staršími v rôznych farbách, tvaroch a príchutiach. Potom sa pestujú s láskou od semien po sadenice až po dospelé rastliny, ktoré sa pokryjú mäsovým ovocím.

Je tam nutkanie? Zostáva ešte vidieť, kedy zasiať. Výsev sa začína od polovice februára do konca apríla. V regiónoch, ktoré zaostávajú za národným priemerom (najmä v horských oblastiach), nie je potrebné začať siatie veľmi skoro. Ako vždy v prípade plodín, ešte predtým, než čas, nie je čas, a je dôležité nezanedbávať jav „doháňania“, to znamená schopnosť rastlín kompenzovať zjavné oneskorenie, keď sú splnené podmienky potrebné pre ich rast.

Potrebné materiály: - zemina na zalievanie - vane - semená (približne 4 EUR za vrecúško) - fľaša s rozprašovačom - štítky + vhodná ceruzka

Krok 1: Pripravte si substrát
Ktorý substrát na siatie? Ideálne - ale aj najdrahšie - je špeciálne sadivo, ktoré sa získava v záhradných centrách a ktoré je zaručené bez nežiaducich semien. Inak si môžete vytvoriť ľahký a zaujímavý substrát zmiešaním vermikulitu s pôdou na zalievanie. Alebo jednoduchšie, pripravte zmes záhradnej pôdy a zalievacej pôdy, pôdy najskôr preosievajte, aby ste odstránili najväčšie častice a tým uľahčili vznik mladých sadeníc.

Krok 2: Vyberte si nádobu a naplňte ju substrátom
Paradajky sa zasejú do misiek určených na siatie (pozri fotografiu) alebo - ešte lepšie a lacnejšie - do polystyrénových misiek zozbieraných od rybárov. Potrebujete urobiť niekoľko otvorov na odtok vody, aby ste mali pre svoje sadenice dokonalé „inkubátory“! Naplňte svoj kontajner - nech už je to akýkoľvek - predtým substrátom vyrobený do hĺbky najmenej 5 cm.

Krok 3: Prasnica
S paradajkami je výsev aktom trpezlivosti. Semená by mali byť vysiate dostatočne ďaleko od seba, aby sa podporilo ich pestovanie. Umiestnite ich jeden po druhom, od seba vzdialené asi 1 cm.

Krok 4: Zakryte sadenice


Keď sú semená starostlivo usporiadané, prikryte ich tenkou vrstvou substrátu.

Krok 5: Rozdeľte svoje zásobníky a označte odrody
Ak vysievate niekoľko odrôd, rozdeľte svoje kontajnery (tu pomocou prepraviek), aby ste ich rozlíšili. Pridajte štítok s názvom odrody. Ak cítite potrebu, poznamenajte si aj dátum siatia, môže byť zaujímavé mať referenčnú hodnotu, pokiaľ ide o ich vznik a rast.

Krok 6: Zavlažte svoje sadenice


Zavlažovanie je počas denného obdobia takmer gesto. Ako vždy, musíte sa usilovať o správnu rovnováhu: nenamáčajte substrát hojným a príliš pravidelným zalievaním a neriskujte, aby ste nevyskytli nebezpečenstvo, že zabudnete pridať vodu na niekoľko dní. Aby ste čo najlepšie uspokojili ich potreby, láskavo sledujte pohodu svojich paradajok a naučte sa ich milovať aj vo forme sadeníc! Na zalievanie použite striekaciu fľašu, ktorá im opatrne poskytne potrebnú vodu.

Krok 7: Položte svoje sadenice na svetlo


Vaše mladé výhonky budú potrebovať svetlo a teplo, aby vyšli zo zeme. Položte vane na parapet slnečného okna alebo do mierneho skleníka. Teplota klíčenia je minimálne 16 °. Nižšie bude zdvíhanie výrazne spomalené! Je dôležité umiestniť podnosy čo najbližšie k svetlu, inak malé rastliny budú mať tendenciu vädnúť (to znamená tlačiť všetko do stoniek na úkor robustnosti), aby sa svetlo prenieslo. Počas obdobia zdvíhania sa tiež uistite, že často meníte orientáciu svojich zásobníkov, aby ste zabránili tomuto javu.

Krok 8: Nájdite správny čas na presunutie


Pred výsadbou do zeleninovej náplasti vaše paradajky prejdú krokom zalievania v individuálnej nádobe, čo im umožní pokračovať v raste v dobrých podmienkach. Zalievanie sa môže vykonávať od okamihu, keď rastliny vyvinuli dva „pravé listy“ okrem prvých dvoch výhonkov, ktoré sa objavia ... a ktoré technicky nie sú!

Krok 9: Presádzajte paradajky do jednotlivých kvetináčov

Na presadenie použite jednotlivé 8 cm šálky, ktoré sa zbierajú v záhradných centrách. Naplňte ich zmesou zeminy a záhradnej pôdy. Jednoduchým prstom urobte výsadbový otvor. Aby ste jemne uvoľnili rastlinu z nádoby, riskujte poškodenie koreňov. Nerobte si starosti so širokým pochovávaním stonky mladej rastliny: naopak, stvrdne ju vývojom koreňového tkaniva na celom zakopanom povrchu stonky. Potom bude robustnejšia a schopnejšia získať do pôdy prvky potrebné na jej rast.

Krok 10: Zavlažujte mladé rastliny a naďalej im dávajte svetlo a teplo


Pokračujte v dohľade na ich pohodu tým, že im poskytnete vodu potrebnú na ich rast. Pokiaľ ide o svetlo a teplo, teraz, keď ste v sezóne pokročilejší, môžete začať vyberať hrnce niekoľko hodín denne za slnečných dní a potom ich v noci umiestniť do studeného skleníka. kde sa nebudeme báť mrazy. To im pomôže aklimatizovať a posilniť ich. Výsadba na otvorenom priestranstve sa uskutoční až po úplnom odstránení rizika mrazu, napríklad ako referencie sa vezme slávny „ľadový svätec“.

Naše rady týkajúce sa výsadby paradajok nájdete tu.