Ostatné

Vápencová pôda: ktoré rastliny si vybrať?

Vápencová pôda: ktoré rastliny si vybrať?

Vápenatá pôda často rozrušuje amatérskych záhradníkov, pretože nie je vhodná pre všetky rastliny. Aby sme zistili, aké sú výhody a nevýhody tohto typu pôdy a ktoré rastliny môžu v vápenatej pôde ľahko prosperovať, požiadali sme nášho obľúbeného záhradného špecialistu: Charly de Jardiland.

Je vápenatá pôda vo vašej záhrade prekážkou záhradníctva?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, vápencová pôda nie je zlá pôda. Uisťujeme vás, že v vápenatej pôde môžete pestovať všetky druhy rastlín. A radšej ako úpravy, zvoľte dokonale upravené rastliny. Je to najlepší spôsob, ako rešpektovať prírodu a prijať ju tak, ako je. Uvedomte si, že táto belavá a lepkavá zemina kvôli hline, ktorú obsahuje, môže byť vyrobená z tretiny uhličitanu vápenatého. Je to však úrodné. Ako dôkaz, tam ďatelina a vlčie maky rastú bez problémov a celkom spontánne.

Aké sú zvláštnosti vápencovej pôdy?

Vápencová pôda je rozpoznateľná množstvom kameňov. A aj keď ste nútení pravidelne hrabať svoju pôdu, aby ste vyťažili maximum, kamene vždy stúpajú na povrch. Vápenatá pôda je kriedová a pri suchu sa drobí. To môže byť odrádzajúce počas leta alebo v niektorých rokoch, keď na jar alebo na jeseň nie je dostatok dažďa. V zime má mráz tendenciu ľahšie prenikať do vápenatej pôdy: preto sa vyhýbame pestovaniu mrazových rastlín. Vápenatá pôda má však stále veľké výhody: je veľmi priepustná pre vodu, organická hmota sa ľahko rozkladá a dobre asimiluje hnojivá.

Sme skutočne upokojení! Aké sú rastliny určené na pestovanie v vápenatej pôde?

Pre ovocný sad si vyberte - v závislosti od podnebia vo vašej oblasti - vínnu révu, olivu, slivku, orech, moruše a liesku. Zeleninová záhrada s vápencovou pôdou ľahko uvíta šalát, zemiaky, kapustu, reďkovky, baklažány, šalotky alebo dokonca paradajky a mrkvy. Dosť na to, aby ste si mohli záhradné výrobky vychutnať vo všetkých ročných obdobiach.

Aké stromy a kríky na vápencovej pôde môžeme v záhrade pre potešenie zasadiť?

Tieňovaný kútik si môžete zariadiť kombináciou brezy, vápna, habru, topoľa a judského stromu, pričom samozrejme beriete do úvahy priestor, ktorý máte. Niektoré kríky tu nájdu svoje miesto, ako sú orgován, buddleia, forsythia, syringat a clematis. Očarí váš prirodzený kútik sviežou a farebnou kvetinou.

Čo odporúčate na rozkvet hraníc a koryta vápencovej pôdy?

Aj tu máte pomerne bohatý výber, ktorý vám umožní obdivovať kvitnutie od jari do mrazu. Neváhajte zasadiť karafiát, kolumbiu, prvosienku, pivonku, sasanky alebo dokonca srdce Márie vo vašej vápenatej pôde, ktorá sa viac vedecky nazýva Dicentra spectabilis. Rýchlo si všimnete, že v záhradníctve je všetko možné aj na vápenatej pôde.