Užitočný

Hlinitá pôda: ktoré rastliny si vybrať?

Hlinitá pôda: ktoré rastliny si vybrať?

Nie je ľahké pestovať rastliny v ílovitej pôde, najmä ak ste záhradník. Pokiaľ ide o zelenú ruku alebo nie, musí sa uznať, že ílovitá pôda sa má prinajmenšom vyhradiť pre určité rastliny, ktoré sú schopné prosperovať v podmienkach existencie. Aby sme zistili, ktoré rastliny si vyberieme pre hlinitú pôdu, vrátili sme sa na radu do Charly de Jardiland, pretože má všetko.

Aké sú vlastnosti ílovej pôdy?

Mnohí amatérski záhradníci, ktorí nie sú vďační, musia uznať, že ílová pôda nie je najľahšie kultivovateľná. Nefunguje to dobre, odvážené mnohými skalnými časticami, z ktorých je zložený. Keď je vlhký, stáva sa veľmi kompaktným, čo bráni správnemu cirkulácii vzduchu: náhle sa korene udusia, rastliny sa zadusia. Hlinitá pôda sa na jar ťažko zahreje, v lete, keď je málo zrážok, je tvrdá a praská. Keď veľa prší, je lepkavá a voda môže len ťažko preniknúť. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vypustiť ho, aby sa obmedzili kaluže. Neodporúča sa pre omrzliny, pretože gél preniká do ílovitej pôdy.

Má hlinitá pôda okrem týchto neobvyklých zvláštností aj výhody?

Hlinitá pôda nemá iba chyby! Je to mimoriadne úrodná pôda, ktorá je nepopierateľnou výhodou. Našťastie navyše, pretože vo Francúzsku je ílová pôda široko zastúpená vo všetkých regiónoch.

Čo mi radíš, aby som vytvoril tienistú záhradu s ílovitou pôdou?

Budete mať žiadne ťažkosti pri úprave tiene záhrady na ílovitej pôde. Stromy majú kvôli svojej veľkej veľkosti rovnako korene, ktoré dokážu vtiahnuť do hĺbky živiny. Môžete sa rozhodnúť pre buk, ktorý sa dodáva v rôznych odrodách. Neváhajte a zmiešajte esencie napríklad vysadením brezy, červeného duba, borovice škvrnitej, javorom fialovej a vŕby. Vďaka jablkom a čerešňom prinesie trochu pôžitok do svojho prírodného priestoru. Biele čerešne, bobkový vavrín a ľubovník bodkovaný patria medzi veľa kríkov, ktoré sa neodchýlia od ílových pôd.

Ktoré kvitnúce rastliny si vybrať pre ílovú pôdu?

Zdôraznite vôňu niekoľkými ružami, madonna lily, fialová, dúhovka. Vytvárajte hranice, lôžka hraním na rôznych výškach rastlín, farbe kvetín a čase ich kvitnutia. Snežienky, delfínium, vlčí bôb, hollyhock, brutnák, kolumbín, narcis, sasanka, peniaze pápeža sú len niekoľkými príkladmi rastlín prispôsobených na ílovité pôdy.

Je ílová pôda odporúčaná pre črepníkové rastliny?

Tento typ substrátu sa nikdy neodporúča pre črepníkové rastliny, ak sa používajú ako také. Hlinitú pôdu môžete odľahčiť zmiešaním s pôdou na zalievanie a prečo nepridať malý riečny piesok. Hrnce musia byť úplne vyvŕtané na dne, aby voda nekoreňovala korene. Na dno hrnca položte drenážne lôžko - napríklad štrk alebo hlinené gule - a zakryte ho pripraveným substrátom.