Tipy

Je brečtan skutočne našim nepriateľom?

Je brečtan skutočne našim nepriateľom?

Ivy nemá vždy dobrú povesť. Obviňujú ho z toho, že napadol záhrady, že je úplne neskrotný, poškodzuje podpery, na ktorých visí, aby sa sám zdvihol. Je teda lezecký brečtan priateľom alebo nepriateľom? Charly de Jardiland so svojimi vadami a kvalitami hovoril s vášňou tohto brečtanu, ktorého občas milovali pre mnohé vlastnosti, niekedy nenávideli jeho niekoľko nedostatkov.

Je lezecký brečtan rovnako invázny a nekontrolovateľný, ako sa tvrdí?

Ivy - Hedera helix L. - je skutočne horolezecká rastlina, ktorú zastaví niekoľko prekážok. To je tiež vysoko cenený pre jeho vynikajúcu kvalitu pôdy. Ivy skutočne obmedzuje množenie burín, uľahčuje prácu buriny. Výhoda pre záhradníkov, najmä pri konfrontácii s burinou svahov a strmých záhrad. V každom prípade je možné zastaviť rast brečtanu. Ak napadne trávnik, stačí ho pokosiť. Ak zaberá príliš veľa miesta na stenách a iných oporách, dá sa veľmi ľahko rezať pomocou prerezávača.

Môže brečtan biť stromy, na ktorých leží?

Lezenie brečtanu nie je také problematické, ako tvrdí povesť. Strom je jednoduchou oporou pre túto lezeckú rastlinu a obidve spolu idú veľmi dobre. Strom požičiava svoju kôru brečtanu, ktorý k nemu ľahko prilieha vďaka svojim náhodným koreňom. Hrá ochrannú úlohu aj pre mestské stromy, pretože brečtan absorbuje benzén uvoľňovaný motorovými vozidlami. Na druhej strane je vhodné nenechať brečtan vyliezť na veľmi mladé kríky, ktoré pravdepodobne rodia púčiky na spodku kmeňa. Púčiky skutočne potrebujú na rozvoj svetlo.

Skutočne to robí steny vlhkými?

V skutočnosti je to presne naopak! Horolezecký brečtan funguje ako izolátor, pretože chráni steny pred dažďom, snehom a dokonca aj chladom a znečistením. Poloha listov brečtanu je identická s polohou dlaždíc, ktoré pokrývajú strechy domov. Voda sa tam dokonale posúva bez presakovania do stien, ktoré potom chránili pred eróziou. Na druhej strane je lepšie nenechať brečtan bežať na stenách v zlom stave. Na jednej strane preto, že je potrebné obnoviť poškodenú stenu, aby sa zabránilo jej pádu, na druhej strane, pretože brečtan môže presakovať do trhlín a dokončiť - po niekoľkých rokoch - o niečo väčší význam.

Ivy je často obviňovaný zo všetkého druhu hmyzu. Čo je to presne?

To, čo veľa ľudí považuje za chybu, je vlastne kvalita. V záhrade je brečtan veľmi príjemným hostiteľom mnohých užitočných druhov hmyzu, včiel, motýľov. Mnohí z nich sú opeľovačmi a príroda ich potrebuje, tak ako my. Samozrejme, ak nechcete vidieť kohortu hmyzu vstupujúcu cez otvorené okná, je lepšie nezasádzať lezenie brečtanu na úpätí domu. Potom sa však pripravujeme o radostný balet: o vtáky, ktoré sa na začiatku jari radujú v zhlukoch fialových bobúľ, brečtanu.