Komentáre

V januári prerezávanie ovocných stromov

V januári prerezávanie ovocných stromovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V januári je ovocný sad v centre pozornosti. Z dôvodu výhody bohatej úrody ovocia musí záhradník prerezávať svoje ovocné stromy v pravý čas. Ako prerezávať ovocné stromy, s akými nástrojmi a prečo je orezávanie prospešné pre stromy? Toto nám podrobne vysvetlil Charly z Jardilandu.

Ako je užitočná veľkosť ovocného stromu v januári?

Orezanie stromu najskôr odstráni mŕtve vetvy a prebytočné vetvy. Prerezávanie sa tiež používa na skrátenie príliš dlhých vetiev. Skracovaním ich záhradník dáva svojim ovocným stromom šancu unaviť sa menej. Najmä preto, že strom s krátkymi konármi poskytuje viac ovocia ako strom, ktorého konáre sa zbytočne rozťahujú. Orezávanie v januári má tiež za následok vyváženie distribúcie vetvičiek, ktoré sa majú držať po celom kmeni ovocného stromu, a výsledkom bude vyváženie hmotnosti plodov na strome v lete.

Vyžaduje sa pri prerezávaní ovocných stromov určité bezpečnostné opatrenia?

Záhradník, vyzbrojený prerezávačom a odrezávačom vetiev, musí najskôr myslieť na použitie záhradných rukavíc a dvojitého rebríka, ak sú jeho stromy vysoké. Musí byť tiež schopný dezinfikovať svoje rezné nástroje. Po prerezaní každého ovocného stromu môžete rýchlo preraziť čepele v ohni alebo ich otrieť alkoholom, aby ste neohrozili ostatných, ak jedna z nich je nosičom chorôb. Je to tiež z tohto dôvodu, že po prerezávaní by všetky rezané konáre mali byť spálené a nie uložené na spodnej časti záhrady.

Ako prerezávať ovocné stromy?

Prerezávanie spočíva v odstránení mŕtvych, chorých, maličkých alebo zle umiestnených vetiev a vetvičiek, a ako som už povedal, umožňuje skrátenie jednej tretiny až dvoch tretín vetiev, ktoré sú príliš vysoké. Postaráme sa o to, aby púčiky zostali v kvetu alebo v lese a aby sme odstránili vetvy, ktoré prechádzajú cez horizontálne vetvy, ktoré chceme zachovať. Nezabúdame samozrejme na zosvetlenie srdca stromu z dvoch dôvodov: uľahčiť zber ovocia, ktoré vyrastalo na tomto ťažko prístupnom mieste, a umožniť cirkuláciu vzduchu a tepla medzi konáre a listy. Zostáva len dať malý tmel na miesto, kde boli vyrezané najväčšie konáre. Pri prevencii chorôb postupujeme ekologicky jednoduchým postrekovaním ovocných stromov zmesou Bordeaux.

Ktoré ovocné stromy by mali mať úžitok zo zimného prerezávania?

Existuje veľa ovocných stromov, ktoré sa môžu vysekať v januári. Jablko, marhuľa, kdoule, Noiset, Poirier, gaštan, ako aj Amandier a Figuier. Pre niektoré z nich je možné orezávanie vykonať ešte vo februári, iné budú - okrem toho, že boli orezané v januári - podrobené štipke na jar medzi aprílom a májom. Toto je prípad marhuľového stromu. Keď sa v januári postaráte o veľkosť ovocných stromov, budete mať potešenie z ochutnávky veľkého množstva chutného ovocia, keď ubehne čas úrody.