Komentáre

Som nováčikom v záhradníctve: ktorým chybám sa treba vyhnúť?

Som nováčikom v záhradníctve: ktorým chybám sa treba vyhnúť?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zelenina, kvety, aromatické rastliny: mať záhradu si vyžaduje trochu logiky a veľa trpezlivosti. Keď však začnete s záhradou, narazíte niekedy proti podriadenosti Matky prírody, s ťažkým výberom odrôd rastlín, ako aj so starostlivosťou, ktorú potrebujú. Aby sme vám pomohli vytvoriť vašu záhradu v dobrých podmienkach, preskúmali sme päť najbežnejších chýb v záhrade vďaka Charly de Jardiland.

Chyba č. 1: Zasadil som mimo sezónu

Charly: Nikto nemôže vynútiť prírodu! Rastliny majú svoj vlastný spôsob práce a ich výsadba musí byť úzko spojená s klimatickými podmienkami. Jedna rastlina nemusí tolerovať výsadbu v chladnom počasí, zatiaľ čo druhá ju odmietne v lete. Na letničky, ako je červená verbéna, petúnie, karafiát obyčajná alebo zónový pelargónie, musíte pred vysadením alebo vysiatím počkať, kým slnko nezohreje Zem skoro na jar. Dodržiavanie vegetačného obdobia je nevyhnutnou podmienkou úspešnej záhrady, či už ide o zeleninovú náplast, ovocný sad alebo záhradu pre potešenie. Vždy majte po ruke záhradnícky kalendár, ktorý je ideálny na plánovanie siatia a výsadby.

Chyba č. 2: Svoje rastliny zasadím kdekoľvek

Charly: Ak chcete uspieť v pestovaní, je rovnako dôležité mať vopred záujem o povahu pôdy ako v sezóne. Niektoré rastliny sa vyvíjajú iba v kyslej pôde, ako je kamélia, azalka alebo dokonca hortenzia, zatiaľ čo iné tam nerastú. Vápencová pôda zaujme skalné rastliny, orgován, vinič alebo paradajky a mrkvu.

Chyba č. 3: Ja vodu, keď budem mať čas

Charly: Chyba, ktorú začiatočníci často robia v záhradníctve, sa týka zalievania, ktoré distribuujú príliš veľkoryso, aby sa táto úloha vrátila menej často. Výsledok: rastliny hniloby. Naopak, odporúčame mierne, ale pravidelnejšie zavlažovanie. Oveľa väčšia pozornosť sa musí venovať črepníkovým rastlinám. Ale či už na záhrade alebo na terase, rastliny potrebujú v lete viac vody kvôli teplu a môžu trpieť zalievaním tesne pred mrazom.

Chyba č. 4: Pôdu hnojím kedykoľvek

Charly: Nerozdeľujeme hnojivo rastlinám, kým to nie je potrebné. Preto musíme brať do úvahy špecifické potreby každého druhu, ale aj jeho štádium rastu. Začiatočníci v záhradníctve majú tendenciu vydávať príliš veľa dusíka, aby nevyvážili pôdu. Potom sú odrádzaní, pretože majú pravý opak toho, čo chceli. Ich ovocný sad je chudobný, záhradka rozkoše chudobná na kvety. To isté platí pre črepníkové rastliny: spôsob pestovania, ktorý ešte závažnejšie vystavuje rastliny nedostatkom minerálnych solí.

Chyba č. 5: V mojej záhrade rozmnožujem odrody rastlín

Charly: Je lákavé rozmnožovať druhy rastlín a užívať si hojnosť farieb, ovocia a zeleniny. Po pobláznení prvých dní si novotvar riskuje rýchle uvedomenie svojej chyby: nahromadené rastliny sa zle vyvíjajú, niektoré zahynú. Pred výberom rastlín sa musíte spýtať, aké miesto máte, ale tiež, ako dôležitá bude každá rastlina v dospelosti. Platí to pre kvitnúce rastliny, zeleninové rastliny aj stromy.