Komentáre

Ako používať holly na záhrade?

Ako používať holly na záhrade?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spomedzi mnohých odrôd cesmíny je povinná existovať taká, ktorá nájde svoje miesto vo vašej záhrade. Niekedy je perzistentný, vďaka svojej malej farebnej bobuli prináša dekoratívny dojem na balkón, postele, živý plot ... a vianočný stôl. Kresťanský symbol spojený s narodením Ježiša, tento ker známy od staroveku a ktorý si vyžaduje malú starostlivosť, nám predkladá Charlie de Jardiland.

Koľko odrôd cesmíny existuje?

Samotný rod Holly (Ilex) tvorí rodinu takmer štyristo druhov, rod Aquifoliaceae. To znamená, že výber odrôd je obrovský! Najbežnejšia je ľahko rozoznateľná tŕňovitými listami a malými červenými plodmi, kôstkami, ktoré v zime rozjasňujú naše prírodné priestory. Upozorňujeme, že ak vtáky dokážu bezpečne konzumovať bobule cesmíny, sú toxické pre človeka v dôsledku teobromínu, ktorý obsahujú. Všimnite si, že bobule má iba bobule ženy, ktoré môžu byť tiež čierne, jasne žlté, oranžové a dokonca biele. Na druhej strane, holly, je podľa druhu pokrytá pichľavými listami, zatiaľ čo listy holly sú od nich vždy zbavené.

Aký výber cesmíny si vybrať?

Môžeme spojiť niekoľko odrôd cesmíny ako Ilex aquifolium, ktorá sa tiež nazýva anglická cesmína alebo európska cesmína, Ilex verticillata (červenohnedá) s listnatými listami, pôvodom z Ameriky. Najbežnejšia odroda (Ilex aquifolium) je k dispozícii v mnohých exemplároch, z ktorých niektoré majú dlhé zelené listy, iné s listnatými listami, iné s ostnatými chrbticami. Medzi menej známe holly sú Ilex pyramidalis aureomarginata, ktorých listy nie sú tŕne, a Ilex jantár, ktorého plody sú žlté. Ostatná cesmína zlatá: Ilex aquifolium var. chrysocarpa Loes. Na objavenie týchto rastlín neváhajte a choďte na Národné konzervatórium Ilex, ktoré nie je nič iné ako rozprávkový Arborétum des Prés des Culand, v Meung sur Loire v Loiret.

Hovorí sa, že cesmína nie je len dekoratívna, ale že ju možno použiť aj na iné účely, čo si myslíte?

Je to úplne pravda. Holly môže byť použitá v záhrade ako nepriechodný živý plot. Je to veľmi prirodzený spôsob, ako uzavrieť obytný priestor. Je to tiež zodpovedný prístup, ktorý pomáha chrániť ekosystémy. Vďaka pestovaniu živých plotov poteší mnoho druhov vtákov, ktoré sa živia zimnými bobuľami cesmíny. A potom sa Holly používa ako úkryt pre malé záhradné zvieratá a nejakú zver. Môžeme teda povedať, že okrem dekorácie je užitočná aj cesmína. Vďaka jeho drevu môžete dokonca vyrábať predmety, ako je Goetheho trstina, celé vyrobené z plesnivého dreva!

Je cesmína krehká?

Pri pomerne pomalom raste sú rôzne cesmíny s nepopierateľnými okrasnými vlastnosťami oceňované pre svoju odolnosť: sú schopné odolávať hmyzu a chorobám, ktoré sa vyhýbajú použitiu znečisťujúcich výrobkov na ošetrenie. Sú príjemné vo všetkých pôdach, pokiaľ sú dobre odvodnené, ale obľúbené sú kyslé pôdy. Na druhú stranu, v skutočnosti návrhy neoceňujú. A nakoniec, ich dlhovekosť je mimoriadna: započítali sme veľa plesnivých stromov starších ako tristo rokov.