Užitočný

Carlo Mollino vystavuje v Talianskom kultúrnom inštitúte v Paríži

Carlo Mollino vystavuje v Talianskom kultúrnom inštitúte v Paríži

Do 26. júna 2015 ponúka taliansky kultúrny inštitút v Paríži v spolupráci s Museo Casa Mollino v Turíne výstavu venovanú odvážnej a bohatej práci turínskeho architekta a dizajnéra Carla Mollina (1905-1973). ). V programe sú vzácne dokumenty: projekty, kresby, architektonické a automobilové modely, fotografie Polaroidu, ale aj originálny nábytok, ktorý spätne ohromuje úžasnú existenciu Carla Mollina.

Carlo Mollino, jack všetkých obchodov

Carlo Mollino, ktorý sa narodil 6. mája 1905 v Turíne a zomrel 29. augusta 1973, je postavou, ktorá vyznačovala svet dizajnu a architektúry medzi vojnami. Architekt, dizajnér, novinár, teoretik, autor, fotograf, experimentátor nových technológií, vášnivý lyžovanie, mechanika, autá a letectvo, Carlo Mollino je jackom všetkých odvetví. Brilantný teoretik v mnohých oblastiach, absolvent architektúry a učiteľ na Fakulte polytechniky v Turíne, Carlo Mollino zjavne vyniká v tejto oblasti, ktorá je mu veľmi blízka. Svedčí o tom hippická spoločnosť v Turíne (1937-1940) a divadlo Teatro Regio v Turíne. Dnešné úspechy sa považujú za skutočné majstrovské diela v histórii architektúry. Bol uznaný ako jeden z najväčších talianskych architektov medzivojnového obdobia a navrhoval neobyčajné interiérové ​​vybavenie a nábytok, vždy vyrobený ako jedinečné kusy. Carlo Mollino je známy tým, že je priekopníkom v estetickom jazyku formy, sochárom v obsedantnej a antropomorfnej dynamike svojho nábytku, architektom s „nebezpečnou“ rovnováhou, so štíhlymi a empirickými líniami zavesenými v znovuobjavenom priestore.
Aj ako talentovaný fotograf sa v 30. rokoch venoval najmä surreálnej a symbolickej fotografii, čiernobielych fotografií. V roku 1950 vydal súbežne s týmito rôznymi činnosťami publikáciu „Architettura Arte e Tecnica“, dielo, ktoré mu prinieslo uznanie a rešpekt vo svojej profesii architekta. V tom istom roku podpísal „Il Messaggio dalla Camera Oscura“, podmanivý text zaoberajúci sa fotografiou. Ešte v 50. rokoch 20. storočia vyrábal výlučne ženské portréty a od roku 1962 používal iba techniku ​​Polaroid. Experimentuje s novými technológiami a má tiež veľký záujem o lyžovanie, mechaniku, automobily alebo letectvo a vymyslel nový koncept zjazdového lyžovania. Vieme, že je tiež vynikajúcim vodičom akrobatických automobilov a lietadiel. V roku 1960 začal s realizáciou osobného projektu okolo tajného domu, ktorý, žiaľ, nikdy nežil. Toto výnimočné sídlo sa teraz stalo Museo Casa Mollino, ktoré založili Fulvio a Napoleone Ferrari v roku 1999.

Výstava sa nesmie nechať ujsť

Aby sa lepšie pochopil rozsah práce a rozmanitosť aktivít tejto výstrednej estety, taliansky kultúrny inštitút v Paríži a Museo Casa Mollino v Turíne spojili sily, aby vytvorili výstavu tak bohatú a odvážnu ako život Carla Mollina. Medzi projektmi, kresbami, architektonickými a automobilovými modelmi, fotografiami Polaroid a originálnym nábytkom ponúka výstava verejnosti obzvlášť vzácne a zriedkavo vystavené dokumenty. Celkovo sa tu predstaví viac ako sto fotografií ilustrujúcich každý rok tohto farebného charakteru každú činnosť.
Poznámka: špeciálne miesto bolo vyhradené aj pre projekt „Casa del Sole“ (1947-1955). Tento úžasný úspech sa nachádza v Cervinii, v údolí Aosta v Taliansku, a poskytuje útočisko pre niektoré z najkrajších kúskov, ktoré si predstavil Carlo Mollino; príležitosť pre širokú verejnosť ich objaviť alebo znovuobjaviť. Nedávno, počas Christieho predaja v New Yorku, bolo päť z týchto výnimočných kusov nábytku zakúpených za tri milióny dolárov, čo je ďalší dôkaz, ak existuje, o vplyve práce Mollina. V Turíne bolo Museo Casa Mollino usporiadané vo veľmi osobitnom interiéri, ktorý si pre neho architekt predstavoval. Na tomto mieste venovanom výskumu, propagácii a šíreniu, ako aj autentifikácii Mollinoho práce, sa uchovávajú najkompletnejšie dokumentárne archívy, ktoré spätne pôsobia ako dizajnér.
Taliansky kultúrny inštitút Hôtel de Galliffet 73, rue de Grenelle, Paríž 7eme od pondelka do piatka od 10:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00 - vstup zdarma Viac informácií na //www.iicparigi.esteri.it/