Komentáre

Vytváram svoju prvú zeleninovú záhradu: 6 esenciálnej zeleniny

Vytváram svoju prvú zeleninovú záhradu: 6 esenciálnej zeleniny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Veľmi jednoduché, takmer nezničiteľné, paradajka, šalát, reďkovky, cuketa, červená repa a pór sú základom každej zeleninovej záhrady. Tu sú naše tipy na ich dobré pestovanie, v zemi alebo na štvorcoch ... A tiež na ich dobrú prípravu. Bon appétit!

Paradajka

Paradajka je ovocná zelenina č. 1 v zeleninovej náplasti a navyše najkultivovanejšia, vďaka ktorej si tiež chcete variť! Okrúhle, dlhé „čerešne“ v klastroch ... pestovanie paradajok je jednoduché, dokonca aj na balkóne v kvetináčoch: pre štvorčlennú rodinu stačí päť až šesť stôp. Predovšetkým vyžadujú dostatočné slnko (najlepšie plné vystavenie na juh), pravidelné zavlažovanie a ... silný strážca - dobré stráženie umožňuje viac ovocia, zdravých a objemnejších. Namiesto vysievania ich kupujte namiesto toho v kvetináčoch v záhradnom centre, aby ste ich ľahšie naštartovali - a to nestojí viac ako semená. Prednostne sa vyberajú najnovšie odrody, ktoré sú vyvinuté pre svoju lepšiu odolnosť voči chorobám (najmä plesniam), na rozdiel od starších odrôd, ktorých kultivácia je vyhradená skôr pre znalcov. Ak je rastlina príliš chladná, môžete rastliny udržiavať trochu v interiéri, potom ich presuňte do mrazu, keď dosiahnu 6 až 8 cm, po 10. máji (t. J. Po ľadových svätých) a pri teplote vyššej ako 15 ° C. minimum; ak sú teploty stále správne, zakryte ich pod rámom alebo do skleníka. Okrem toho, aby ste sa čo najviac vyhli chemickému ošetreniu, môžete ich kombinovať s klinčekmi a striedať plodiny z jedného roka do druhého vo svojej zeleninovej náplasti. Potom ich sledujte, keď rastú ... technickým gestom, ktoré treba vedieť, je „prerezávať“ paradajky alebo odstrániť malé výhonky, ktoré sa vyvíjajú v listoch listov (s výnimkou cherry paradajok). Táto akcia sa vyhýba príliš rozvetvenému puzdru, a preto atraktívnejšiemu výnosu. Keď sú dobre zafarbené a šťavnaté, môžete si ich vybrať: čerstvé šaláty, plnené paradajky, pečené paradajky, sušené paradajky, paradajkový coulis, ratatouille, gazpachos ... a prečo nie paradajkové džemy! Paradajka, bohatá na vitamín C a E, minerály a vodu (95%!), Je dietetická, ale aj diuretická ... jedlo, ktoré je ľahké a zábavné!

Šalát

Batavia, rukola, dubový list, treviso, rukola, hlávkový šalát, jahňací šalát, escarole, kučeravé ... a dokonca aj čakanka! Rôzne odrody šalátov sa pestujú po celý rok, a preto je ich prítomnosť v zeleninovej náplasti obzvlášť uspokojivá pre každého záhradníka. Niekedy ho musíte iba nakrájať, aby ste ho ochutnali ultra čerstvým pokvapkaním repkového oleja a nechali ho rásť späť! Ešte ľahšie sa vyrábajú ako paradajky (pretože si vyžadujú predovšetkým svetlo, nie nevyhnutne teplo), v chladnom období sa pod šasi dajú umiestniť šaláty; šalát a batavia sú na vrchole veľmi jednoduchých šalátov. Pestujte jarné odrody v januári (v krabiciach pri teplote približne 15 ° C) a jesenné odrody v marci až apríli ... Výsev priamo do zeme sa môže uskutočniť začiatkom apríla. Špecialisti (pozri „Poďakovanie“ na konci článku) odporúčajú začať s pestovaním rastlín zakúpených v záhradných centrách: ušetríte čas v porovnaní s výsevom bez platenia ďalších. Trik, ktorý z toho má úžitok v každej sezóne: pravidelne vysádzajte, dobre ich rozmiestnite a obmieňajte odrody. Jediným opatrením je vylúčiť slimáky a slimáky, ktoré majú radi čerstvý šalát ako vy! Ekologické tipy spočívajú v mulčovaní nôh drevným popolom, škrupinami vajec alebo organickými antimyklinami. Antioxidant, šalát je bohatý na vlákninu, vitamín B9 a C ... Konzumácia rôznych šalátov pravidelne umožňuje celý rad zdravotných výhod.

Reďkev

Táto koreňová zelenina sa zvyčajne volí na zasvätenie detí do umenia zeleninovej záhrady, to znamená, či je ich kultúra elementárna! Semená reďkovky sa vysievajú za chodu, len ich zľahka prikryte pôdou. Dbajte tiež na to, aby neboli príliš zasiate. Najjednoduchšou kultúrou je vložiť „semená stužky“ do netkaného závoja v kvetináči a zakryť malou pôdou; tento „sofistikovaný“ systém ponúka ideálne a pravidelné rozstupy, ktoré sa vyhýbajú osvetleniu, keď začínajú rásť, nechať rast iba každé 3 cm. Ďalšia výhoda reďkovky: iba tri až štyri týždne čakania sú dostatočné na ich ochutnanie (na obale sa hovorí „18-denná reďkev“), takže ide o rýchlo rastúcu zeleninu. Je možné ich vysiať vo februári, každý týždeň alebo každé dva týždne. Rovnako ako pri šaláte si ju môžete pravidelne odovzdávať, aby ste ju mali počas celého leta - vyhnite sa však slnku. Aby neboli príliš štipľaví a horkí, posypte ich veľkoryso. Okrem toho radi udržujú svoju čerstvú pôdu. Reďkev, bohatá na draslík, vápnik, železo, zinok a fluorid, je tiež dobrým zdrojom vitamínu C a vlákniny. Konzumujú sa surové, s trochou masla, soli alebo v plátkoch v zmesi šalátov ... hotová jedlá!

Cuketa

Veľmi produktívny a pomerne jednoduchý na „chov“ - aj keď to môže byť v niektorých menej jasných rokoch rozmarné a ak sú určité odrody náchylné na choroby, cuketa je tiež zelenina odporúčaná pre zeleninové záhrady pre začiatočníkov. Naša rada pre úspech: vyberte vrúbľované rastliny, určite trochu drahšie, ale s uspokojivejším výnosom. Dve až tri stopy bude stačiť pre rodinu od štyroch do piatich ľudí! Slnko, samozrejme (je to južná zelenina ... ale ktorá môže rásť vo všetkých regiónoch), vyvážené zalievanie a pôda pripravená a obohatená o organické látky bude pre nich prospešná. Len premýšľajte o rezervovaní dostatočného priestoru pre nich, asi 1 meter kruhového okolo každej roviny, aby sa mohli rozvinúť bez toho, aby sa bránili. Potom hostinu v kuchyni plnené alebo restované cukety, gratinované alebo cuketové rizoto, cuketové kvetinové lievance ... Bohaté na vitamín C, stopové prvky a minerály (najmä draslík, vápnik, horčík a fosfor) ), podobne ako iná zelenina, má cuketa veľmi nízky kalorický príjem (15 kcal / 100 g) a podobne ako paradajka sa skladá z 95% vody.

Červená repa

Rovnako ako vetvičky zeleru alebo mangoldu (testované aj v prípade, že si chcete doplniť zeleninovú náplast!) Je červená repa „super ľahkou“ koreňovou zeleninou, dokonca aj v roku, ktorý nie je príliš slnečný. Predáva sa ako sadenice v záhradnom centre, takže budete musieť zasadiť hrudky každých 15 až 20 cm v apríli alebo máji, potom málo vody (príliš veľa zalievania by bolo škodlivé) ... Bude sa vyvíjať ticho, v ľahkej pôde a dobre odvodnené. Strach menej ako paradajky, môže sa pestovať od začiatku jari do konca leta a rád si mulčuje nohy. Všeobecne sa konzumuje v šalátoch, jedia sa šetrne!

Pór

Pór je nevyhnutný v každej zeleninovej záhrade. Je to rustikálna listová zelenina, odolná voči suchu aj mrazu. Existujú odrody jar / leto (Malabare, Gros dlho v lete) a jesenné a zimné odrody (Genevillier, Malabare, Carentan, Bleu de solaise, Vernor, Géant d'hiver, Saint Victor). Jeho jediné obmedzenie: je to skutočná škola trpezlivosti! Klíčenie samotných semien môže trvať dlhšie ako dva týždne. Výsev sa uskutočňuje od februára a po transplantácii, keď rastliny dosiahnu 10 až 15 cm (v máji alebo v júli v závislosti od odrody), pričom každá rastlina je ideálne vzdialená 10 cm a 30 cm medzi jednotlivými radmi. Aby ste ju naplnili, ozdobte uličky kompostom; Z dôvodu ochrany pred hmyzom bude určite účinný závoj proti hmyzu. Nakoniec, trik, ako ich úspešne vyzdvihnúť uprostred zimy, je mulčovanie nôh. Potom stačí pripraviť vynikajúce polievky alebo pór s vinaigrette, dusený guláš, pór so smotanou alebo gratinovanými, pórový krém, pórový koláč ... Francúzsko je tiež popredným výrobcom póru v Európe, pred Belgickom a Holandskom (Zdroj: www.fondation-louisbonduelle.org/)! Pór, tiež naplnený 90% vody, obsahuje vitamíny B, draslík a vlákna, ktoré jemne čistia črevo (v bielej časti póru, mäkšie ako zelené). Bon appétit!

Nezabudnite na aromatické látky!

Byliny sú doplnkom každej zeleninovej záhrady, praktické pre ochutenie vášho jedla a ozdobné. Vyberte si trojicu cibule cesnaku a šalotky, ktorá sa pestuje podobným spôsobom: zasadte ich na začiatku roka, na plnom slnku a v dobre odvodnenej pôde, aby ste ich zozbierali od mája do septembra, potom ich uložte pod - suchá pôda. Tieto žiarovky sa budú vyvíjať dobre s minimálnym zalievaním a budú vyžadovať veľmi malú údržbu okrem občasného okopávania, aby potlačili burinu. Sú tiež vynikajúce pre zdravie: sú pripisované antiseptickým a stimulačným vlastnostiam.
Vo všeobecnosti je z hľadiska výživy zelenina lepšia, pokiaľ ide o chuť a zdravie, ak sa konzumuje v čerstvom stave a s kožou - preto sa nespracováva, pretože si tak zachováva svoje hlavné výživové vlastnosti. Nakoniec jesť pestré a sezónne! Poďakovanie: Catherine Garnier z Delbardu, Tomy Valentin z Pouss'Vert, Christelle Bagy z butiku booa, Olivier Lefebvre z botaniky. Zeleninové semená nájdete v obchode Deco.fr!