Tipy

Rozhovor s Noémie Vialardovou, autorkou knihy Le Jardin spontané

Rozhovor s Noémie Vialardovou, autorkou knihy Le Jardin spontané


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čoraz viac Francúzov je nadšených z polodivočích záhrad, tvarovaných podľa ročných období a prírodných sadeníc. Ľudská ruka, ktorá má veľmi malú štruktúru, má toto nedefinovateľné kúzlo nezkrotnej krajiny, ktoré tak poteší Noémie Vialard. Tento adoptovaný Breton, bývalý jasle a vášnivý záhradkárstvo, práve vydal knihu venovanú spontánnym záhradám. Prostredníctvom tejto knihy nám dáva krásnu lekciu v botanike, vďaka ktorej skúmame prírodu od zeme až po objavenie neočakávaného aspektu našej záhrady. Pochopenie toho, ako sa rastliny potulujú, sledujú, ako žijú v záhrade, vedia, ako ich rozoznať od prvých listov a privítať ich doma ... Toto je veľké dobrodružstvo, na ktoré nás pozýva Noémie Vialard. stretol tohto mimoriadneho kvetináča, ktorý bol iskrivý ako vášnivý.

Ako vznikol nápad na knihu o spontánnych záhradách?

Divoké záhrady obývané vagabondovými kvetmi, ktoré sem prišli prirodzene, sú v porovnaní s klasickými záhradami preferované. Po úplnom prepracovaní mojej vlastnej záhrady v Bretónsku, ktorá sa v priebehu rokov stala veľkým priestorom organizovaným takmer výlučne prírodou, som si vzala čas vymenovať a vyfotografovať rastliny, ktoré ju tvorili. V tejto knihe, ktorá je veľmi blízka môjmu srdcu, hovorím o svojom vlastnom dobrodružstve, ale aj o mojom poňatí záhrady podrobne opisujúc rastliny, ktoré tam rastú. Existujú samozrejme tipy, ako udržiavať a vylepšovať vašu záhradu, ale aj svedectvá iných záhradníkov, ktorí nám hovoria o svojich vlastných skúsenostiach. Uvádzam tiež asi šesťdesiat rastlín, viac či menej známych, ktoré som fotografoval dva roky! Mám to šťastie, že som mal obsah a formu carte blanche, preto táto kniha vyzerá podobne ako ja ...

Aká je vaša predstava o záhradníctve?

Domnievam sa, že záhrada je miesto, ktoré rastie bez chemického ošetrenia, udržiavané všetkými malými faunami, ktoré sa tešia uprostred hojnosti rastlín, napoly usporiadaných, napoly neusporiadaných. Rastliny robia, čo chcú ... alebo takmer! Pokiaľ ide o záhradníctvo samo o sebe, chápem ho ako zdieľanie: vždy sa mi páčila myšlienka výmeny medzi záhradníkmi, priateľmi alebo susedmi. Mnohí milovníci prírody mi tiež veľmi pomohli pri vytváraní „Spontánnej záhrady“!

Akú radu by ste dali ľuďom, ktorí chcú pestovať svoju vlastnú spontánnu záhradu?

Po prvé, ide o otvorenie očí! Toto je moje kľúčové slovo ešte pred záhradkárstvom. Pretože za každým malým výhonkom sa často skrýva netušený poklad, ktorý mnohí chytia bez toho, aby ho videli. Vedieť, ako akceptovať divé kvety a zabezpečiť, aby každá rastlina mohla harmonicky koexistovať so susedom. Ako často hovorím, musíte sa naučiť záhradu dozadu: najprv nechajte rastliny rásť, potom vykorenite tie, ktoré sú príliš invazívne a nie naopak. Nakoniec dôrazne odporúčam, aby mali všetci záhradkári doma malý detský kútik, aj keď je zmenšený na niekoľko metrov štvorcových. Uschovávame tam rastliny a semená, ktoré sú „nadbytočné“, aby sme ich v prípade potreby ponúkli alebo vymenili.

Spontánna záhrada, Noémie Vialard do vydaní Delachaux & Niestlé 19.90 eur

Pozrite si naše video: starostlivosť o ružové kríky

Všetky záhradnícke videá