Komentáre

Krok za krokom: vyrobte kamennú omietku

Krok za krokom: vyrobte kamennú omietku


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedným z kúziel starých budov je nepochybne prítomnosť kameňov - alebo iných prírodných materiálov - v stavbe. Keď sa človek pozrie na kamennú stenu, ľahko sa vstrebáva tisíckami dojmov: čo sa týka času, úsilia a know-how staviteľov času, aby sa im podarilo zdvíhať steny ešte niekoľko stoviek rokov. potom autentickosť materiálov, ktoré sa zdajú priamo v bezprostrednom okolí - aké sú -, zdravý vzhľad kameňa, jeho schopnosť vidieť roky plynúť bez starnutia, naopak takmer ... Stručne povedané, rozjímanie o krásnej kamennej stene, oblečenom oblečení, so sebou nesie niečo, čo roztopí najťažšie srdce. Krok za krokom, ktorý vám dnes ponúkame, sa takmer považuje za poctu týmto stavbám, ktorým dnes takmer nedokážeme vyhovieť. V opačnom prípade musí návrh rešpektovať prinajmenšom tie, ktoré sú stále v platnosti, a to tak, že sa čo najviac „dotkne“ a zároveň rešpektuje tradičné zručnosti, z ktorých pochádzajú. V tomto postupnom kroku to bude rovnako otázka „ducha“ starej budovy, ako aj technických gest. Nechajte sa ujsť a ak má tento článok vplyv iba na vás, aby vás upozornil na krásu týchto starých múrov a na ich zraniteľnosť, ak sa pracuje netradičným spôsobom, bude to už veľa! obtiažnosť : stredná náklady : menej ako jedno euro na kilogram sadry Potrebné náradie : - Piesok, pieskovec - Vápno - Miešačka na betón - Koryto - Nerezové hladičky - Sekera na ľad - Postrekovač - Tesnenie muriva - Kefy (šarlatové a kovové) - Kefa - Vybavenie ochrana (okuliare a rukavice)

Krok 1 - Vyberte si stenu


Vytyčovanie steny je jednou z prípravných prác na realizáciu omietky. Je potrebné v niekoľkých prípadoch: - Keď sa predchádzajúci povlak rozpadne, už sa nedrží na stene. V tomto prípade použijeme na odstránenie kĺbov ľadovú sekeru, kým nenájdeme zdravú a relatívne pevnú základňu. Dávajte pozor, v žiadnom prípade neotvárajte viac ako 2 až 3 centimetre dozadu od povrchu kameňov, aj keď sa náter javí drobivý. Pre starú omietku je to úplne normálne. Tým, že zostane 2/3 centimetrov späť od povrchu kameňov, váš nový povlak sa zovrie so starým a bude mať dostatočnú priľnavosť. - Keď celý povlak alebo jeho časť vyčnieva z povrchu kameňov. V našom príklade sa jedná o jednoducho murovanú stenu, ktorá nikdy nebola omietnutá. Malty sa však miestami zahusťujú. Sú to tieto prebytky, ktoré sa chystáme vysunúť tak, aby sa nevyrovnali s úrovňou konečného náteru, s rizikom vzniku nepravidelností (podľa farby, veľkosti zŕn atď.). Po naliatí na stenu prach odstráňte zvyškom.

Krok 2 - Chráňte kamene (voliteľné)


Ako pri každej chaotickej činnosti, prevencia je jednoduchšia ako liečba! Vápno môže v závislosti od povahy kameňov poškodiť ich povrch. Nie je to úplne nevzhľadné, ale je príjemnejšie, keď kamene zostanú nedotknuté a môžu hrdo zobrazovať svoje pôvodné farby! Ak ich chcete chrániť, môžete ich očistiť mliekom pomocou veľkej kefy. Táto metóda je mierne reštriktívna, pretože sa musí aplikovať pravidelne, niekoľkokrát pri čakaní na úplné vyschnutie medzi jednotlivými aplikáciami, ale dáva veľmi dobré výsledky. Ak dôjde k poškodeniu, po zaschnutí steny otrite kamene handrou namočenou v octe s alkoholom. Ak však máte skúsenosti, môžete tento krok začať preskočením!

Krok 3 - Zalejte stenu


Zvlhčenie steny je ďalšou nevyhnutnou prípravnou prácou na realizácii omietky. Stena od začiatku aplikácie a do úplného vytvrdenia o niekoľko dní alebo týždňov neskôr skutočne „vypije“ vodu z čerstvého náteru, ktorý sa na ňu nanesie. Ak je tento jav príliš veľký alebo príliš náhly, bude v čase aplikácie nová omietka ťažko spracovateľná a pri sušení oslabí. Vo všeobecnosti to bude nevzhľadné a nebude príliš trvanlivé. Pri zalievaní existujú dve možnosti, ktoré závisia od úrovne znečistenia, ktoré umožňuje prostredie steny: vodný lúč alebo postrekovač. Prvé zalievanie sa v ideálnom prípade uskutoční deň vopred, druhé pred začiatkom aplikácie povlaku. V suchom a horúcom počasí môže byť užitočné zvlhčiť stenu v pravidelných intervaloch, aby nedošlo k príliš rýchlemu usadzovaniu.

Krok 4 - Pripravte omietku


Aj keď v praxi existujú všeobecné pravidlá, v zložení zmesi je možná určitá šírka, v závislosti od želaného účinku, podpory, rozmanitosti dostupných pieskov ... Poďme sa držať náčrt tohto „krok za krokom“ odporúčaním zmesi rešpektujúcej nasledujúce pomery: - 5 objemov piesku 0/4 - 2,5 objemov vzduchového vápna typu CL90 - voda
V našom príklade používame pre náš interiérový náter trochu iný recept. - 1 objem lomového piesku - 3 objemy miestneho červeného pieskovca - 2 objemy vápna CL90 - 0,4 objemu miestnej minerálnej zeminy Toto umožňuje nášmu novému náteru vyzerať ako starý brat. Zmes sa pripravuje v miešačke betónu pridaním prísad na doraz (skúste zakliniť vápno medzi 2 vedrá piesku, aby ste zabránili nepríjemnému oblaku pri dýchaní). Postupne pridajte vodu, aby ste ju mohli lepšie dávkovať. Povrchová vrstva pripravená na aplikáciu musí mať konzistenciu, ktorá je hrubá a pružná: ak ju vyberiete z nosa stierky, nemala by presakovať. V prípade malých množstiev sa povlak môže miešať ručne v žľabe. Príliš veľa vody podporí bláznenie počas sušenia, naopak nedostatočné množstvo podporí kriedovanie vášho náteru.

Krok 5 - Naneste náter


Najprv je potrebné určiť zaujatosť ... a držať sa ho! Otázka, ktorej čelíte, je otázka spracovania kameňov, ktoré majú zostať viditeľné, ostatné sú pokryté omietkou. Pri výbere sa berú do úvahy dva faktory: - Estetika kameňov: sú malé, nepravidelné ... alebo naopak dosť veľké a aspoň čiastočne rezané? - Rovinnosť steny a roviny tvárí z kameňov
Toto bude pokrývať
To je dobre, rozhodli sme sa nechať kamene viac či menej viditeľné. „Kamenný vzhľad“ nie je v žiadnom prípade tradičnou technikou. Ak sa pozriete pozorne na starú budovu, ktorej fasáda nebola obnovená, je ľahké si všimnúť, že kamene sa objavia až vtedy, keď sa omietka v priebehu času rozpadá (dážď, zmeny v teplota ...). A keď sa pozrieme bližšie, všimneme si, že z omietky vychádzajú iba určité kamene - väčšie a tie, ktorých tváre sú rovné, ktoré poskytujú omietku menej priľnavosti - a že spoje medzi nie sú duté. V skutočnosti si musíte skutočne predstaviť stenu v jej pôvode, kamene sú úplne pokryté omietkou, a potom si ju predstaviť roky po tom, čo deň čo deň dostanú „hladné“ dážď, slnko ... „vidíme vtedy, je to jemnosť, s ktorou bola táto erózia urobená. Nový povlak, ktorý si kladie za cieľ rešpektovať tradičné techniky, sa bude snažiť čo najviac zakrývať kamene tak, aby boli viditeľné iba tváre tých najkrajších a / alebo najvýraznejších (vyrábame „akoby“ nový povlak, ktorý aplikujeme už využívali patinu už roky). Mali by ste vedieť, že povlak - ktorý sa tradične uplatňuje vo viacerých vrstvách - predstavuje ochrannú vrstvu pre budovu. Naši starci sa kloktali, ako to robíme pred exponovaným kameňom. Väčšina rámov bola vtedy vyrobená z kameňa a predovšetkým ich zabezpečovala ich životnosť zakrytím ochrannou vrstvou. Po prijatí týchto vysvetlení sa pozrieme na našu stenu, pričom zohľadníme dva vyššie uvedené faktory. Ak sú kamene malé a nepravidelné - čo je všeobecne prípad našej steny - zakrývame ich široko tak, aby sa objavili len tie najvýznamnejšie. V rovnakom záujme rešpektovať staré techniky sa nepokúsime označiť spoje medzi kameňmi (duté spoje) a zaistíme celkovú rovinnosť steny. Niektorí budú samozrejme v pokušení povedať, že je to všetko otázka vkusu. Možno ... ale nielen! Je to tiež otázka vedomostí a úcty k starým budovám s vedomím, že akonáhle bude oko upozornené ... chuť sa bude zase vyvíjať! Vysvetlite ešte jeden bod: ak kamennú omietku viditeľnú s veľmi vyhĺbenými spojmi možno považovať za „peknú“, ak sa aplikuje vonku, bude oveľa menej trvanlivá a ochranná ako krycia omietka. V čase úspory energie je to tiež faktor, ktorý treba zohľadniť!
Zhrnieme to? Náter by sa mal nanášať v rovine steny, aby boli viditeľné iba tie najvýznamnejšie kamene. Povlak sa premietne - ak ste zvládli gesto - alebo sa aplikuje priamo zadnou časťou špachtle. Pokiaľ ide o spustenie aplikácie, neexistuje žiadne skutočné pravidlo. Najjednoduchšie však môže byť začať zdola, takže postupovaním smerom nahor sa vlhkosť nanášanej vrstvy migruje smerom k spodnej časti s účinkom spomaľovania. sušenie (čo je výhodné).
Poškrabajte okrajom stierky hladkou hranou kameňov, aby ste odstránili akýkoľvek prebytok.

Krok 6 - Utiahnite omietku


Pri aplikácii a sušení monitorujeme vzhľad mikrotrhlín, ktoré v prípade potreby jednoducho „utiahneme“, aby sme posilnili priľnavosť povlaku. Najjednoduchšie je na tento účel použiť špičku stierky, ale trik môžete vykonať aj pomocou iných nástrojov - stierkou, stierkou ... -. Tieto mikrotrhliny môžu byť spôsobené príliš rýchlym časom schnutia, príliš mastnou zmesou, príliš silnou vrstvou povlaku ... Spravidla sú povrchové. Môžete ich však tiež vystopovať, aby ste znovu vytvorili súdržnosť náteru a urobili ho estetickejším.

Krok 7 - Natrite náplasť


Tento krok odhaľuje krásu práce vykonanej v predchádzajúcich hodinách. Prešívaním alebo kovovou kefou odstránime prebytočný povlak prítomný na stenách kameňov alebo vo vzťahu k rovine steny. Výber typu kefy sa uskutočňuje podľa tvrdosti povlaku, to znamená podľa toho, či už bol do značnej miery vytvrdený alebo nie. Najlepšie je testovať.


Ak sa pri pokuse o nanášanie šarlatovej kefy povlak prilepí medzi štetiny, je príliš skoro. V pravý čas na zásah znova pracujte v súlade s plánom steny pomocou jemných a rozmanitých gest. Je lepšie niekoľkokrát prejsť cez časť steny a natrieť ju v jednom smere, potom v inom, ako prudko sa poškriabať iba niekoľkými prechodmi.

Krok 8 - Prach omietku


Toto konečné vyrovnanie je možné vykonať jeden až niekoľko dní po nanesení povlaku pomocou flexibilnej kefy. Potom sa pokúsime dokončiť zatváranie omietky a kvapky povrchových zŕn piesku. Po tejto fáze, ak je omietka správne vyrobená, bude starnúť bez privádzania väčšieho množstva prachu alebo usadenín ako stena s konvenčným povlakom.
Tu sme pokryli stenu a nechali sa objaviť iba veľké kamene, ktoré sú najbližšie k starej omietke.
Ďalšia forma omietania, menej zakrytá a úspornejšia, aby boli kamene viditeľné.
Kamene sú zarovnané so stenou, čo naznačuje, že patina času odvedie svoju prácu.