Komentáre

Čo je to zmiešaná hranica?

Čo je to zmiešaná hranica?

Zmiešaná hranica, ktorá nie je ničím iným ako vegetovaná záhradná hranica, slúži rovnako na oddelenie ako na dekoráciu. Kombinovaná hranica, ktorá sa skladá z trvaliek a jednoročných rastlín, či už kvitnúcich alebo s ozdobným listom, prináša prírode dotyk luxusu a elegancie. Charly de Jardiland, náš špecializovaný závodný podnik, nám poskytuje niekoľko vysvetlení, ako vytvoriť výnimočnú hranicu.

Je zmiešaná hranica novým trendom, pokiaľ ide o dekoráciu exteriéru?

Ak je tento termín stále málo známy, vášniví záhradníci ho už roky používajú. Hranicu s rôznymi rastlinami podľa logiky spája s dekorom. Spĺňa potreby rastlín, ale aj estetický význam. Dokážeme zahrať kartu jednej farby alebo naopak vytvoriť maliarsku paletu. Na dosiahnutie stálej zmiešanej hranice je však potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

Môžeme zmiešať všetky rastliny na zmiešanom okraji?

Ak si neželáme narušiť rastliny, ktoré tvoria zmiešanú hranicu, je samozrejme nevyhnutné postarať sa o potreby každej z nich. Najskôr preto venujte pozornosť pôde, v ktorej sa budú pestovať. Napríklad kyslá pôda privíta rastliny s vresovou pôdou, ako sú azalky, kamélie alebo dokonca hortenzie. Na druhej strane mnohé rastliny riskujú takéto prostredie. Pestujeme tiež rastliny, ktoré majú približne rovnaké nároky na vodu a svetlo. Predovšetkým sa snažíme vyberať naše rastliny rozumne tak, aby sme dosiahli konštantné kvitnutie od začiatku do konca roka.

V ideálnom prípade, čo môžete vysadiť na zmiešané hranice širokej škály?

Výberom univerzálnej Zeme môže záhradník, ktorý chce vytvoriť bujnúcu hranicu, kombinovať trávy, rastliny s okrasnými listami, viacročné rastliny a jednoročné kvety. Je však prevažujúce zamerať sa na trvalky, ktoré vo všeobecnosti predstavujú dve tretiny zmiešanej hranice. Prinášajú tú výhodu, že každý rok dávajú nové kvety, na rozdiel od letničiek, ktoré bude potrebné nahradiť na jar. Rovnako dôležité je vytvoriť rytmus napríklad výsadbou v pravidelných intervaloch ruží alebo obrovských kanov. Majte na pamäti, že svojej hranici môžete dať romantický vzhľad, anglický štýl alebo vytvoriť zmiešanú vôňu vôní. Príroda vám umožňuje všetky fantázie.

Ako zorganizovať zmiešanú hranicu pre ľahkú údržbu?

Či už ide o zmiešanú hranicu na trávniku alebo zmiešanú hranicu ohraničujúcu terasu, zvyčajne odporúčame maximálnu šírku 2,50 m. Tento rozmer zabraňuje záhradníkovi, aby šliapol na zem a pravidelne rezal vyblednuté kvety alebo okopával pôdu na úpätí rastlín. Najnižšie rastliny by sa, samozrejme, mali umiestniť pred najvyššie, aby sa nezakryli. Do popredia preto vkladáme pôdne pokrývky, ktoré slúžia na jasné vymedzenie hranice, zabránenie šíreniu burín a zadržiavanie pôdy od hranice. Za nimi sú vysadené stredne veľké rastliny a na pozadí veľké rastliny ako Delphinium.

Ako získať veľmi hustú zmiešanú hranicu?

Plantáže rastú z roka na rok. Záhradník preto musí vedieť, ako čakať. Každý však vie, že trpezlivosť je jednou z vynikajúcich vlastností, ktorú musí každý záhradnícky nadšenec preukázať! Ak je však prvý rok hranica stále pomerne riedka, môžeme tieto priestory vyplniť dvojročnými rastlinami, ako sú macešky, begónie, nechtíky lekárske.