Tipy

Vytváram svoju prvú zeleninovú záhradu: 6 doplnkovej zeleniny

Vytváram svoju prvú zeleninovú záhradu: 6 doplnkovej zeleniny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chcete vytvoriť zeleninovú náplasť? Po náležitostiach zeleninovej záhrady, ktorými sú paradajka, šalát, reďkovky, cuketa, červená repa a pór (pozri náš spis), je tu zelenina, ktorá sa pestuje o niečo plnšie. Zelené fazule, zemiaky, baklažán, artičoky, tekvica, paprika môžu byť zábavné, ale vyžadujú si miesto a niekedy aj investície.

Zelené fazule

S filé (teda s dlhými strukami), veslá (na lezenie odrôd), karabinky, extra jemné, zelené, biele, zrnité ... Názov „fazuľa“ skrýva mnoho rozmanitých chutí; Vyberte si odrodu, ktorú uprednostňujete na tanieri, aby ste chceli vykonávať svoju kultúru! Fazuľa sa vysieva na jar, na slnku, keď sa zem zahreje a teploty nakoniec prekročia 15 ° C, spravidla v priebehu mája; ideálne je umiestniť pod podvozok do septembra. Špecialisti (pozri časť „Poďakovanie“ na konci článku) radia, aby sa zasiali „do bambusu“: táto metóda spočíva v tom, že sa prstom alebo dublinkou každých 30 cm vytvorí diera v zemi a potom sa vložia 3 až 4 semená. , Toto opakujte raz alebo dvakrát za sezónu, aby ste pokračovali v jedle čerstvých fazúľ pravidelne, ale tiež ich ľahko odrežte, keď rastliny dosiahnu výšku 20 cm, aby sa zabránilo ich odtrhnutiu pri zbere. A venovať pozornosť ich zalievanie, ktoré by malo stačiť v júli a auguste pre dobrý rast. Nakoniec, aby ste sa nemuseli ohýbať, aby ste ich mohli vyzdvihnúť, keď sú pripravené na zber, vyberte si fazuľa, ktorú budete podporovať, aby ste ich podporili a uľahčili vám prácu. Po zbere (od júna do októbra v závislosti od regiónu) sú fazule veľmi zaujímavé vďaka početným možnostiam skladovania a ochutnávky: čerstvé, konzervované, mrazené ... Môžete ich ochutnať po celý rok; je to tiež najviac konzumovaná konzervovaná a mrazená zelenina vo Francúzsku (zdroj: www.fondation-louisbonduelle.org). Spravidla vyprážané alebo v šalátoch ideálne k jedlám z mäsa a rýb, dobre s paradajkami a škrobovými potravinami a dokážu dokonca pripraviť vynikajúce pyré. V pomere iba 23 kcal na 100 g sú fazule koncentrátom draslíka a vitamínov C a B9 ... Ich výživové vlastnosti budú obzvlášť dôležité, ak ich uvaríte v pare!

Zemiaky

Ak máte veľkú záhradu a máte radi svoju „domácu“ zeleninovú záhradu, môžete začať s pestovaním zemiakov, ktoré si vyžadujú plochu a prítomnosť (tak sa tomu vyhnite v zeleninovej náplasti). Existuje viac ako 3000 odrôd zemiakov! Spomedzi 100 odrôd vyprodukovaných vo Francúzsku vopred definujte ten, ktorý, ktorého chuť (a recepty) uprednostňujete. Hľuzy sa predávajú v obchodoch od februára, ale uvedomte si, že by sa nemali vysádzať až do apríla, najmä preto, že je lepšie počkať, kým neuplynú posledné mrazy. Urobte si čas na prípravu výsadby hľúz (pazúr a čistenie pôdy, rozmetanie hnojiva atď.). Zemiaky majú veľký úžitok z striedania plodín, čo je dobré pre pôdu, pretože poskytuje kvalitatívnu zmenu. Keď sa sladkosť vracia po zime, zasadte ich hlboko (najmenej 15 cm hlboko), rozmiestnite ich okolo 35 cm a riadky o 65 cm, potom prikryte tenkou vrstvou pôdy. Zabráňte tiež prebytočnej vode (riziko plesní). Technické gesto, ktoré je potrebné vedieť, je „maslo“ zemiakov, keď klíčia. Zdvihnite zem na úpätí rastliny, aby ste vytvorili kopu, ktorá jej umožní čerpať všetky potrebné zdroje z pôdy, a tým zvýšiť dobrý výnos. Nakoniec, aby ste ju zozbierali, budete sa musieť kopať a ohýbať ... tí, ktorí radi položia ruky na zem, to ocenia, ale je to úloha, ktorá si vyžaduje motiváciu! Odmena: krásne zemiaky priamo zo zeleninovej záplaty od júna do októbra. Skladujte ich na suchom mieste mimo dosahu svetla a počkajte, kým ich spotrebujete. Pretože určite existuje toľko zemiakových receptov, aké sú odrody! Zemiaková kaša, zemiaky, hranolky, dusené zemiaky, v rúre alebo v šaláte, mleté, lupienky, polievky ... Zemiaky sú jednou z najživnejších „škrobovej zeleniny“ (85 kcal na 100 ga menej ako 80%) voda (18% škrobu), bohatá na vitamín C a minerály (draslík, horčík, fosfor, železo), ale aj na vlákninu. Pripravte si ju vo verzii s vodou alebo parou, ale hostinu pripravte so zeleninou (napríklad rozdrvenou) a podľa vášho pohodlia!

Baklažán

Ak už máte paradajky a cukety vo svojej zeleninovej náplasti, prečo pridať baklažán ... na prípravu chutnej ratatouille? Môžete ich tiež zasadiť vedľa seba alebo vedľa fazule. Tiež si všimnite, že baklažány rastú dobre v kvetináčoch, takže môžu byť dekoratívne, pretože existujú fialové, biele alebo dokonca žlté odrody. Baklažán potrebuje bohatú pôdu, rovnako ako teplo a veľa slnka, je to južná zelenina. Rovnako ako u cukety uprednostňujte štepené plány, ktoré budú produktívnejšie, a nevyberajte viac ako dve stopy pre štvorčlennú rodinu. Priemerná rastlina produkuje okolo dvadsať rastlín baklažánu. Rovnako ako u iných druhov zeleniny, vždy sadte po mrazoch v máji (a počkajte do júna, ak je ešte príliš chladno), rozmiestnite ich od seba vo vzdialenosti 50 cm. Nohy hojne zavlažujte iba nohami, nie listami, aby ste zabránili poškodeniu rastlín plesňou. Užitočné bude aj silné mulčovanie chodidla. Baklažán vás tiež naučí trpezlivosti, pretože ho môžete jesť od júla do októbra. Varené alebo surové, zoberte si ho s inou sezónnou zeleninou (paradajka, cuketa ...), ale tiež prečo nie s bielou ryžou, radosť! Alebo kaviár… Obsahuje iba 18 kalórií na 100 g, obsahuje viac ako 90% vody. Je plná vitamínov, antioxidantov, draslíka a vlákniny. Baklažán, ratatouille alebo moussaka, pečený, plnený alebo na panvici, baklažán je plný chuti.

Artičok

Artyčok je estetický, pretože je gurmán, je originálna zelenina, ktorá rastie vo vašej zeleninovej náplasti. Táto zelená alebo fialová viacročná rastlina sa bude vyrábať tri až štyri roky a potom sa bude musieť znova vysadiť. Je to jeho púčik, ktorý je konzumný, a noha dáva 5 až 10 artičokov ročne. Prvý rok, nebojte sa, ak rastlina neprodukuje nič, je to normálne! Nasledujúce roky budú určite chamtivejšie; Len nezabudnite chrániť rastliny dobre pred mrazom, aby sa prezimovali. Artyčok, ktorý sa ľahko pestuje (pri sejbe ako v plantáži), si vyžaduje predovšetkým priestor (približne 1 m² na stopu), pretože jeho lístie je bujné. Potrebuje slnečné miesto a ľahkú, ale dostatočne upravenú pôdu. Artičoky môžete ochutnať od mája do augusta, varené alebo surové, ako predjedlo jednoducho ochutené rastlinným olejom alebo šťavou. Artyčok je bohatý na vitamíny B a C ako väčšina zeleniny, ale aj na meď a minerály a je veľmi prospešný pre pečeň. Nakoniec má iba 40 kalórií na 100 g. A ak je výroba skutočne dôležitá, trendom je aj dnes zahrnúť ju do kvetinových aranžmánov, do stredu stola alebo do kytice! Môžete dokonca nechať kvitnúť, ale už nebude viac konzumovať - ​​alebo v každom prípade menej nežné.

Tekvica

V tekvici je tekvica pekná, hravá a veľkolepá zelenina. Jeho veľmi ľahká kultivácia je príťažlivá pre rodičov aj pre deti - za predpokladu, že semená sú vysiate v kvetináčoch a teplo, minimálne pri 16 ° C ... Ideálna teplota je 25 ° C! Prvé rastliny sa môžu pestovať v máji a júni a odmena je pomerne rýchla: tekvica rastie za pár týždňov pod vplyvom slnečných lúčov! Preto potrebuje veľké množstvo organických látok, aby sa mohla živiť, a veľmi bohatú pôdu. Trik: keďže tekvica je popínavá rastlina, keď dosiahne veľkosť melónu, vložte podložku alebo tehlu pod izoláciu od zeme a zabráňte hnilobe po zalievaní. Okrem toho neváhajte prerezať tekvicu tak, aby nenapadla zeleninovú náplast a aby bola jej produkcia kvalitná. Na konci leta si môžete vybrať tieto tekvica slnkom zaliate, aby ste ich ochutnali dokonca až do Vianoc - za predpokladu, že ste zozbierali poslednú pred najchladnejším dňom a uložili ich v suchu. Je len na vás, či si ich nakrájate na Halloween, alebo či ich budete chutiť v lahodnej veloute a iných zeleninových koláčoch! Tekvica má nízky obsah kalórií a bohatá na beta-karotén, vitamíny A, B, C a E, ako aj draslík, fosfor a horčík.

Korenie ... alebo chilli

Nakoniec namiesto toho, aby sme vám ponúkli tradičnú mrkvu, pomaly klíčili a boli šťastní iba v piesočnatej pôde (preto sa pestovanie pre začínajúceho záhradníka naozaj nedá ľahko kultivovať), radšej odporúčame papriku alebo dokonca chilli - sú súčasťou rovnaká rodina. Vynikajú spolu s paradajkami a baklažánom, sú veľmi dekoratívne - červené, zelené, oranžové alebo žlté! Zasadte ich do pôdy obohatenej o organickú hmotu a pomôžte im s vkladom 50 až 60 cm. Podobne ako v prípade cukiny a baklažánu, odborníci odporúčajú zvoliť štepy pre lepší výnos. Papriky a papriky tiež obsahujú vitamín C (bez ohľadu na farbu) a E v množstve, ako aj draslík; zelený korenie je vynikajúcim zdrojom vitamínu B9. Ak máte problémy s ich strávením, môžete ich nasadiť, ošúpať a uvariť, aby ste si ich mohli znova vychutnať. Napríklad plnené alebo ratatouille alebo dokonca šalát ... užívajte si!

Niekoľko rád

Vo vašej zeleninovej záhrade spravidla dobre pripravte svoju pôdu pred vysadením akejkoľvek zeleniny. Okopajte ho a obohatte ho o organickú hmotu. Dajte si pozor aj na burinu, ktorej konkurencia nepokojuje slnečnú zeleninu ... Motyka je skutočne váš priateľ v zeleninovej náplasti! A konečne, pre tých, ktorí majú iba malú záhradu bez slnka, viem, že existuje zelenina, ktorá má zatienenú expozíciu a dobrú vlhkosť: špenát. Táto listová zelenina sa tiež ľahko pestuje (je možné ju ochutnať za menej ako dva mesiace!) A ponúka stálu úrodu po celý rok, ak zasejete oboje v apríli alebo auguste. Veľmi dobre sa pestuje aj v kvetináčoch na terasy a balkóny. V šalátoch alebo varených špenátoch sa môže tiež zmraziť. Sú tiež vynikajúcim zdrojom železa a vlákniny, vitamínov A, B9 a K, ako aj horčíka a mangánu. Poďakovanie: Catherine Garnier z Delbardu, Tomy Valentin z Pouss'Vert, Christelle Bagy z butiku booa, Olivier Lefebvre z botaniky. Zeleninové semená nájdete v obchode Deco.fr!