Ostatné

Vápno: aké použitie pre moju záhradu?

Vápno: aké použitie pre moju záhradu?

Vápno nikdy neprestáva slúžiť profesionálnym a amatérskym záhradníkom. Keby sme to používali pravidelne predtým, trochu upadli do zabudnutia. Našťastie sa dnes vápno opäť uznáva ako univerzálne, užitočné a šetrné k životnému prostrediu. Ako si môžete vychutnať výhody vápna na záhrade? Tu je niekoľko odpovedí.

Čo je to vápno?

Vápno je oxid vápenatý. Získa sa vápno kalcináciou alebo varením vápna pri teplote 825 ° C (veľmi vysoká teplota). Existuje niekoľko druhov vápna, ktorého tvrdosť sa líši. Pokiaľ ide o vodu, reaguje tým, že vytvára teplo a stáva sa haseným vápnom. Hasené vzdušné vápno alebo prírodné hydraulické vápno privádzané do styku so vzduchom sa stáva ťažkým. Na záhrade sa používa hlavne vápenné mlieko, ktoré sa s vápnom zmieša s vodou. S tým si uvedomujeme slávne vápnenie.

Vápno ekologický prostriedok na ničenie buriny

Vápno pomáha bojovať proti burinám, týmto miestnym burinám, niekedy invazívnym, ktoré sa tiež nazývajú buriny, hoci môžu byť užitočné. Vápno je tiež takmer definitívny, úžasný odpeňovač. Môže byť použitý na terase, príjazdových cestách, vonku po schodoch, ale aj na trávniku, ktorý má v zime tendenciu byť pokrytý machom. Vápno má účinok modifikácie vodíkového potenciálu Zeme, ktorý nie je nič iné ako PH.

Vápno, priateľ ovocných stromov

Ak je vápno považované za priateľa ovocných stromov, je to jednoducho preto, že je ideálne na prirodzené zbavenie kmeňov škodcov. Kefu jednoducho vyčistite od kôry stromov a kmene zalejte vápnom mlieka. Huby, rôzne druhy hmyzu a dokonca aj larvy mu neodolajú. Toto prírodné ošetrenie vápnom je dôležité, pretože obmedzuje kontamináciu ovocných stromov parazitmi zodpovednými za mnoho chorôb. Zimné ošetrenie každé dva roky stačí na to, aby ste mali zdravé hrušky, jablká, čerešne a iné stromy.

Účinné protiplesňové látky

Vápno je známe svojimi baktericídnymi vlastnosťami. Je tiež oceňovaný ako antiseptikum. Vápno sa používa na zabránenie výskytu alebo dokonca množenia plesní na vlhkých miestach. Napríklad v záhrade je možné starú stenu, prístrešok na bicykle alebo bicykle alebo dokonca spodnú časť vyvýšenej terasy ošetriť vápnom. Ďalšou výhodou je, že je možné pridať dekoratívne prírodné pigmenty!

Iné použitie vápna v záhrade

Pretože vápno dokáže modifikovať pH pôdy, pomáha podporovať mikrobiálny život, ktorý záhrada potrebuje. Obzvlášť sa odporúča, keď je pôda príliš kyslá. Kyslosť znepokojuje mnoho rastlín, ktoré za týchto podmienok nakoniec strácajú úžitok. Preto cvičíme vápnenie iba vtedy, ak sme nezvonili zem a iba každé tri jesene. Postačí malé množstvo vápna rádovo 200 mg / m² a nenaruší prirodzenú rovnováhu.